Ústavní soud odmítl stížnost Vsetína v letitém sporu s vystěhovanými Romy

01.06.2017 11:49 | Zprávy

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost města Vsetín v letitém sporu s Romy vystěhovanými do obcí mimo Zlínský kraj. ČTK to zjistila ze záznamu v justiční databázi. Romové od města žádají odškodnění.

Ústavní soud odmítl stížnost Vsetína v letitém sporu s vystěhovanými Romy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Pravomocný rozsudek v kauze zatím nepadl. Městu se ale nelíbil postup Vrchního soudu v Olomouci, který opakovaně zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě a naposledy nařídil také výměnu soudce. Proto se obrátilo na ústavní soudce ještě před pravomocným verdiktem.

Soud stížnost odmítl zčásti pro nepřípustnost, ve zbytku pro zjevnou neopodstatněnost, uvedl na dotaz ČTK vedoucí vnějších vztahů ÚS Vlastimil Göttinger.

Podle dřívějšího vyjádření někdejšího starosty Jiřího Čunka (KDU-ČSL) se město domnívá, že případné odsouzení k povinnosti zaplatit náhradu Romům by bylo „bezprecedentním bezprávím vůči vsetínským občanům, popřením zdravého rozumu a potvrzením názoru, že milosrdenství k sociálně vyloučeným Romům se nevyplácí“.

Romové se domnívají, že město porušilo jejich základní práva. Jejich žalobu krajský soud opakovaně zamítl. Ovšem podle vrchního soudu nebylo skutečným cílem vystěhování zajistit romským rodinám bytovou náhradu, ale zbavit se problému na úkor jiných samospráv. Vrchní soud také požadoval důkladnější dokazování ohledně závažnosti vzniklé újmy.

Vsetín vystěhoval v roce 2006 romské rodiny z pavlačového domu v centru města, který byl ve špatném stavu. Město následně dalo dům zdemolovat. Někteří lidé skončili v kontejnerových domech v lokalitě Poschla, pět desítek Romů se přestěhovalo do domků v obcích na Prostějovsku, Jesenicku a Olomoucku. Nabídku na přestěhování využilo osm rodin, čtyři pak město zažalovaly.

Romové tvrdí, že byli ze Vsetína deportováni násilím. Kritizují například to, že je zaměstnanci městského úřadu v souvislosti s koupí domků donutili podepsat listiny, které si nemohli ani přečíst. Uvádějí, že neměli ani možnost svobodně si zvolit místo, kam se s rodinami přestěhují. Stav domků byl podle nich špatný. Romové požadují po městu odškodné 5,2 milionu korun.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veleba: Mléka vyrábějte polovinu, Češi. Nařízení EU

8:21 Veleba: Mléka vyrábějte polovinu, Češi. Nařízení EU

POHLED SELSKÝM ROZUMEM Pískání na politiky na Národní třídě, rozklad společnosti… I o tom mluví ve s…