Exposlanec a bývalý středočeský hejtman se z vazby nakonec dostal 11. listopadu, ve vězení strávil 1,5 roku. Ústavní soudci po tu dobu všechny jeho stížnosti, kterých bylo nejméně 12, odmítali bez detailního projednání. Dvě poslední stížnosti ovšem dostali na starost noví členové soudu Šimáčková s Davidem.
Pokud ÚS svolává veřejné vyhlášení jako v tomto případě, znamená to, že stížnost neodmítl pro zjevnou neopodstatněnost. Buď se jí chystá vyhovět, nebo ji zamítne po věcném přezkoumání. Každopádně lze očekávat důkladnější odůvodnění než u odmítnutých stížností.
Pokud by nyní ÚS rozhodl, že přinejmenším od určité doby už vazba porušovala politikova základní práva, mohl by Rath podat žalobu na stát a žádat odškodnění za nezákonný zásah. Přiměřené odškodnění za nezákonnou vazbu činí podle sjednocujícího stanoviska Nejvyššího soudu 500 až 1500 korun za den. Stanovené rozmezí je orientační a soudy musejí vždy zvážit konkrétní okolnosti případu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma, čtk