Petr Žantovský věnoval úvod tohoto Týdne v médiích události, která, jak on říká, „otřásá“ českou veřejností. Jde o novoroční projev prezidenta Petra Pavla. „Jako řečník by neobstál ani u zkoušky, ani v bakalářském studiu komunikačních věd,“ říká mediální analytik, který na jedné z pražských vysokých škol skutečně mediální komunikaci vyučuje. „Zcela zjevně ten svůj projev četl z té neprůhledné čtečky, kterou měl před očima.“ Kdyby měl Petr Žantovský vyjmenovat další rétorické poklesky prezidenta, zaměřil by se na „podivuhodnou, nepraktickou a nervózní práci s rukama,“ kdy prezident opakoval stále dokola stejná gesta. Jeho řeč byla nedynamická a nedůrazná, s „vojáckým charakterem“, říká Žantovský.
Petr Pavel při svém novoročním projevu. (Screen: ČT24)
Kupředu levá s panem generálem
Lepší podle něj mohla být i vizuální stránka výsledného díla. Připomínky má Petr Žantovský zejména k vybraným kulisám na nádvoří Pražského hradu. „Byly tam vidět takové hodně otlučené portály. Vypadalo to, jako kdyby to chtělo naplnit původní Havlovo zvolání z prvního novoročního projevu z roku 1990: ‚Naše země nevzkvétá‘. Ano, nevzkvétá. Nemůže vzkvétat, když v jejím čele stojí komunistický rozvědčík. Rozhodně ne do směrů, které jsme si tehdy při tom cinkání klíči představovali. Rozhodně jsme si nepředstavovali, že za nedlouhý čas po disidentovi Havlovi nastoupí lampasák, s nímž má Havel společné jen mírně podobné příjmení,“ říká Žantovský.
Zbývá hodnocení obsahové stránky novoročního projevu hlavy státu. „To už jsme mohli číst na různých místech, tak já bych to jen shrnul. V zásadě nám jenom vysvětlil, že se máme strašně dobře a budeme se mít ještě lépe, protože za sebou máme mezinárodní záruky – tím je míněno NATO, EU a podobně. A hlavně, že bychom honem rychle měli přijmout to euro, protože to bude ta hlavní cesta k těm pečeným holubům padajícím do úst,“ poznamenal Žantovský k tomu, co jsme mohli slyšet z úst Petra Pavla.
Povšiml si také, že Petr Pavel slova o českém blahobytu neříkal příliš přesvědčivě. „Říkal to, jako když jde dítě ve škole před tabuli a teď recituje povinnou báseň S. K. Neumanna A hrdý buď, která začíná strofami: ‚A hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí‘. Zhruba takhle mluvil pan generál. Trošku to také připomíná krásný starý film Škola, základ života, kde stojí před zkoušejícím češtinářem v podání Jaroslava Marvana nebohý student Áďa Čuřil (v podání Ladislava Peška) a teď má recitovat báseň Štěstí,“ popisuje Žantovský. Unylý projev znuděného studenta bez emocí v podání herecké legendy Peška podle něj připomíná způsob, jakým k národu mluvil prezident.
Pavlův projev psal podle Petra Žantovského s největší pravděpodobností někdo jiný. A Petr Pavel podle mediálního analytika místy působil, jako kdyby ho viděl poprvé. „Koneckonců to je jeho obrázek a obrázek těch, kdo ho volí. Pokud si tohle zvolili na Hrad, pak už je v této zemi možné opravdu všechno,“ uzavírá mediální odborník.
Nálepkování a výmysly v českých médiích
Svou druhou glosu začíná Petr Žantovský u serveru Novinky.cz. Ten čtenářům den před koncem roku 2024 přinesl článek autorky Karoliny Brodníčkové s titulkem „Hlavní slovo ve Stačilo! má dezinformátor Vidlák a agrobaron Jandejsek“. Obsah článku označuje mediální analytik za propagandistický materiál postavený na denunciaci politického subjektu Stačilo!. „Správně je v celém tom článku v podstatě jediná věc. A to, že značka Stačilo! zafungovala už v evropských volbách, kdy se na ní, jakožto na koalici levicových stran, dostala do europarlamentu Kateřina Konečná a Ondřej Dostál,“ podotýká Petr Žantovský.
Dnes se podle něj Stačilo! prezentuje jako subjekt, který chce do parlamentních voleb vstoupit jako samostatné hnutí. Má to svou logiku nejen kvůli čachrům s procentuálními kvótami, které do zákona kdysi vnesl Pavel Rychetský, míní Žantovský. „Jistě si na to všichni s láskou vzpomínáme, jak se v roce 2021 díky jeho zrušení zákona, který sám za časů Miloše Zemana vytvořil, dostal do vedení státu tak nesourodý spletenec stran a hnutí, jako je SPOLU, tedy trojice ODS, lidovci a TOP 09, a proti nim PirSTAN, tedy piráti a hnutí STAN,“ říká mediální odborník, podle kterého tato předvolební „mediální polízanice“ stála Čechy čtyři roky života.
Přípravy hnutí Stačilo! na samostatnou kandidaturu jsou tak podle Petra Žantovského pragmatickým krokem učiněným s ohledem na platná pravidla. Zatímco kandidáty hnutí do voleb ještě neznáme, Petr Žantovský „vyzdvihuje“ práci redaktorky Novinek.cz Brodníčkové, díky které se čtenář dozvěděl, že bloger Daniel Sterzik, vystupující pod přezdívkou „Vidlák“, je předsedou přípravného výboru hnutí, a také to, že se kolem Stačilo! viditelně pohybuje i zemědělec Zdeněk Jandejsek, v článku označovaný jako agrobaron, jinak muž, který začátkem loňského roku organizoval pražské protesty zemědělců proti vládě. Tím lze podle Žantovského výčet faktů obsažených v článku uzavřít.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný