„Nezávislost justice v České republice by byla ohrožena v případě, že by Parlament této země začal přijímat zákony, které by institucionálně mohly omezovat nezávislost ať už soudů nebo státního zastupitelství. Nebo by samozřejmě mohla moc výkonná zcela neúměrně zasahovat do výkonu soudnictví nebo do výkonu státního zastupitelství,“ zdůraznila Bradáčová hned v úvodu rozhovoru s tím, že zmínila hypotetické situace.
„To, že lidé demonstrují, to nevnímám jako projev toho, že by nějak bezprostředně, reálně hrozil ten útok na hodnoty prostřednictvím změn zákonů tak, jak jsem řekla, ale že veřejnost velmi citlivě vnímá postavení justice a jednu z jejich nejdůležitějších hodnot a to je důvěryhodnost justice,“ doplnila dáma.
Bradáčová na demonstrace hledí jen jako pozorovatel a zdá se jí, že lidé reagují i na změny v polské či maďarské justici. Občané možná dávají najevo, že si podobné změny nepřejí. „Ale nespekulujme, vycházejme z toho, jaká je realita,“ požádala v rozhlase.
Problém vidí v tom, jak rychle se za posledních pár měsíců a let mění ministři spravedlnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp