V době, kdy se informace stává stále cennější komoditou a kdy komunikační revoluce změnila podobu společnosti, hraje šifrování v každodenním životě stále důležitější roli. Singhova kniha mapuje historii šifrování i současný stav kryptologie a poutavou formou zpracovává klíčová témata tohoto oboru.
Společně s autorem se můžeme zamyslet, nakolik bezpečná je internetová komunikace bez silného šifrování, kterou lze snadno odposlouchávat. S tím souvisí stále ostřejší rozpor mezi potřebou chránit soukromí občana a požadavkem státu toto soukromí narušovat v zájmu národní bezpečnosti. Existuje nějaký kompromis?
Simon Singh (*1964) se několik let zabýval výzkumem fyziky částic v CERN v Ženevě. Od roku 1990 pracoval jako redaktor naučných pořadů BBC, kde byl i režisérem mnohokrát oceněného dokumentárního filmu o Fermatově větě. Singh byl v roce 2003 vyznamenán Řádem britského impéria za popularizaci vědy a techniky, je čestným doktorem a profesorem několika britských univerzit.
Čtvrté vydání Knihy kódů a šifer vychází ve spolupráci nakladatelství Dokořán a Argo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.