Dívání se na Pelíšky je součástí vánoční tradice mnoha českých domácností, podobně jako třeba sledování pohádky Tři oříšky pro popelku. I letos se z filmu diváci mohli na Štědrý den těšit, film běžel na ČT1 krátce po desáté hodině večerní. Snímek sleduje příběhy různých postav, včetně přísného otce s konzervativními názory, který se snaží udržet přísný řád ve své rodině, jeho nemocné ženy a vzpurné dcery Jindřišky.
Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?Anketa
Pelíšky, které jsou na Česko-Slovenské filmové databázi hodnoceny 91 %, jsou proslulé několika ikonickými scénami, které jsou o to silnější díky mimořádným hereckým výkonům. Jen málo Čechů dnes nedokáže z hlavy citovat, co křičel Jiří Kodet v roli Jindřicha Krause na dceru při večeři, kdy se hlasitě vymezoval proti nokům, sám preferujíc knedlíky: „Kdo se ptal na tvůj názor? S kým si myslíš, že paseš krávy!“
Přísný přístup Krause, který je posedlý řádem a disciplínou, k výchově své dceři často vede ve filmu k podobným konfliktním situacím v rodině. I kvůli scénám, jako je třeba prohození předmětu sklem u dveří během rodinné hádky či křik otce na svou nemocnou manželku („Teď si hekla. Ha! A popři to.“), v divácích rozhodně nevyvolává sympatie.
Jeho neustálého křiku a cholerických výbuchů má ostatně ve filmu dost i Miroslav Donutil hrající otce od rodiny Šebkových. Své antipatie mu dokázal dát najevo i s kocovinou na Boží hod, kdy po něm na domovním schodišti hodil botou. „Tohle je můj dům, můj byt, já si tady můžu řvát, jak chci!“ vysvětloval hlasitě Kraus s tím, že ten byt získal za roky strávené ve „fašistických kriminálech“.
Po smrti nemocné manželky Krausové je však divák svědkem postupného sbližování Krause s učitelkou Evou, kterou ztvárnila herečka Eva Holubová. Právě toto sbližování nakonec ukazuje, že i přísný a zdánlivě neprůstupný Jindřich Kraus, se druhým lidem dokáže otevřít a změnit některé své životní postoje a možná i kvůli tomu vůči jeho postavě diváci ke konci filmu pookřejí. Ve výsledku mu dokážou odpustit jeho četné výbuchy, a nakonec mu i přejí, že se Krausovi dostane syna, kterého si vždycky přál a s kým může sdílet své záliby v letadlech, v podobě potomka učitelky Evy.
Na sociálních sítích, konkrétně na platformě X, se však tento rok koncem vánočních svátků otevřela debata mimo jiné o tom, co o Češích vypovídá, že se rádi dívají na film a nejvíce v něm fandí „domácí násilníkovi, který týrá svou ženu a dceru“.
„Umírající ženu,“ doplnila k popisu uživatelka X Petra Komárková.
Další uživatel dodal slovo o „Čecháčcích“. „Ale to je slušný, hodnotový kapitalistický domácí násilník, který ctí tradiční hodnoty a nenávidí ty zlé komunisty (myslím třeba Konečnou, ne Pavla), takové mají Čecháčci rádi,“ napsal do diskuse.
Více charakter otce Krause osvětlila až uživatelka Maja Kaisrová a zdůraznila, že navíc ve filmu na nikoho nikdy nevztáhl ruku. „Je to člověk zničený válkou a bolševismem, neb obé má zničující následky. A lidi nefandí tomu, jak je zlomený, ale naopak doufají v to, že najde pokoj a mír, protože to je v jádru dobrý člověk. A nikoho neuhodil,“ uvedla.
Obhajoby charakteru Krause se ujal i další uživatel, který pak doporučil lidem, kteří s ním mají problém, ať si teda raději pustí nějakou „současnou pohádku“ a nepřepínají se. „Byl to velmi milující otec a manžel, poznamenaný koncentrákem a komoušskou stranou,“ dodal k otci Krausovi.
Do debaty na síti zasáhl i starosta obce Tetín Matěj Hlavatý (STAN) také s poukázáním na zjevné psychické poruchy postavy Jindřicha Krause v následku fašistického věznění. „Takže pokud se natočí film, kde je jasně vidět, že chlap měl vyloženě psychické poruchy z věznění od nácků a jejich výslechů, tím terorizoval rodinu, tak je to špatně?“ nechápal starosta. „Takže raději pohádky, kde jsou všichni šťastni a nic se neděje?“
Lidé navíc do kontrastu často staví i postavu soudruha Saši Mašlaně, ztvárněného Jaroslavem Duškem. Dušek ve filmu hraje komunistického ideologa, který do filmu přináší komické scény a diváci tak mohou ocenit Duškův přesvědčivý výkon.
„Já fandím Duškovi s těžítkem,“ vyjádřil se jeden uživatel. Další připomněl scénu „vyděržaj pioněr“ s hračkou pouštící do Duška elektrický proud.
Mnohé z nově otevřené debaty o „tyranovi“ z Pelíšků nebylo nejlépe. „Já už ty Vánoce nechci,“ vyjádřil se jeden z uživatelů, když poukázal na to, že podle některých lidí je špatně zkrátka všechno. „Pohádky jsou špatně, kapr je špatně, salát je špatně… jako můžeme se mít vůbec dobře?“ ptal se na síti.
„Vlastně Vánoce špatně,“ souhlasil i další uživatel. „Tady ti zkurvení lidi, kteří jsou ublížení už i kvůli vánočnímu filmu, mně je z toho světa zle…“
„Natočili příběh ze života a lidi si stěžovali, že je moc ze života,“ komentoval vývoj debaty uživatel X Aleš.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová