Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák se nevzdává svého plánu odvolat děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka navzdory hlasování fakultního akademického senátu, který se tento týden svého děkana zastal. Dvořák tento bezprecedentní zásah do autonomie fakult zdůvodňuje Ševčíkovým veřejným vystupováním, které prý poškozuje dobré jméno fakulty i celé univerzity. Rektor děkanovi mimo jiné vyčítá účast na protivládních demonstracích, včetně údajné potyčky s policií na protestním shromáždění 11. března u Národního muzea. Ševčík se hájí tvrzením, že pouze pomáhal zraněnému člověku. Děkan po demonstraci nebyl zatčen ani obviněn z žádného trestného činu či přestupku. Dění na VŠE již několik týdnů ve veřejném prostoru vyvolává vášnivé reakce na obou stranách. Nyní se do kauzy vložil jeden ze sponzorů školy, Česká spořitelna.
Největší banka v Česku na Twitteru reagovala na dotaz jednoho ze svých údajných klientů, který po ní požadoval, aby k věci zaujala stanovisko. „Vážená Česká spořitelno, dodnes jsem od vás jako dlouholetý klient nedostal odpověď, jak se postavíte jako Generální partner VŠE k odvolání Miroslava Ševčíka z funkce. Pokud se i nadále budete tvářit, že vás tento problém nezajímá, ukončíme já i moji obchodní partneři spolupráci,“ hrozil finanční instituci uživatel vystupující pod přezdívkou Mirdas666, který se na svém profilu chlubí vlajkami USA, EU a Ukrajiny. „Dobrý den, spořitelna dlouhodobě podporuje studijní programy a studenty VŠE, nepodporujeme pana děkana Ševčíka. Plně souzníme s kroky, které v otázce dalšího setrvání děkana Ševčíka podniká rektor VŠE Petr Dvořák,“ reagoval oficiální twitterový účet České spořitelny. „Bude-li pan děkan Ševčík odvolán po jednání celouniverzitního akademického senátu, jehož konání vedení VŠE již avizovalo, budeme v podpoře studijních programů a studentů VŠE pokračovat,“ upřesnila ještě banka v dalším tweetu.
2/2 Bude-li pan děkan Ševčík odvolán po jednání celouniverzitního akademického senátu, jehož konání vedení VŠE již avizovalo, budeme v podpoře studijních programů a studentů VŠE pokračovat. Zbyněk U.
— Česká spořitelna (@Ceskasporitelna) April 5, 2023
Mnozí komentátoři si hned všimli, že z reakce České spořitelny implicitně vyplývá, že pokud VŠE děkana Ševčíka neodvolá, tak banka přestane školu sponzorovat. Kritici v takovém postupu spatřují politický nátlak a šikanu, přičemž uvádějí paralely s tzv. „cancel culture“ (kulturou rušení), kterou známe z akademické sféry v angloamerickém prostředí. „Cancel culture v ČR nabírá na obrátkách. Podívejte se na profil České spořitelny, jak ochotně reaguje na požadavky woke aktivistů,“ reagovala na Twitteru Společnost pro obranu svobody projevu. Někteří komentátoři to však vidí jinak. Česká spořitelna si podle nich jakožto soukromá společnost může sponzorovat, koho chce. „Takže chcete soukromému subjektu diktovat, co může nebo nemůže financovat? To je dobrá parodie,“ odpověděl Společnosti pro obranu svobody projevu politik ODS Ondřej Šimíček.
Takže chcete soukromému subjektu diktovat co kůže nebo nemůže financovat? To je dobrá parodie.
— Ondřej Šimíček (@Sima_Ondra) April 7, 2023
SOSP se však domnívá, že i postup soukromých subjektů může ovlivňovat kvalitu demokracie v naší společnosti. „Cancel culture nemusí znamenat porušení zákona. Je to projev šikany, nátlaku, který má vést k umlčení nepohodlných názorů. Představme si, že každý den, týden, vyhlásí některá firma bojkot určité osoby, jejíž názory se vedení nelíbí. Toto chování nemá moc společného s demokracií,“ vysvětluje spolek, k jehož podporovatelům se řadí např. politolog Petr Drulák či antropolog Ivo Budil.
Máte pravdu. Se svobodou slova to přímo spojené není. Tato debata je o fenoménu cancel culture. Nejedná se o porušení zákona, jen o ohrožení demokracie. https://t.co/YpD5unmngu
— Společnost pro obranu svobody projevu (@SOS_projevu) April 7, 2023
Naopak redaktor Deníku N Jan Moláček krok České spořitelny uvítal. „Když jsme se na to ptali před rokem, spořitelna kličkovala. Ale lepší pozdě, než nikdy,“ nechal se slyšet tento novinář oceněný nadací Open Society Fund Praha částečně financovanou miliardářem Georgem Sorosem, kterému se od počátku nelíbilo zvolení Miroslava Ševčíka do funkce děkana.
Když jsme se na to ptali před rokem, spořitelna kličkovala. Ale lepší pozdě, než nikdy.https://t.co/tGb7dz7F2c
— Jan Moláček ?????? (@janmolacek) April 7, 2023
Na námitky, že bojkot je legitimním nástrojem tržního hospodářství, reagovala podnikatelka a bývalá novinářka Angelika Bazalová, která od roku 2019 zasedá v Radě České tiskové kanceláře. „Je fakt, že ČSp může sponzorovat, koho chce. Ale i každý klient si může vybrat banku, jakou chce. Já si třeba myslím, že vedení nějaké zahraniční korporace by nemělo otevřeně vydírat a diktovat si takové podmínky. Je to velmi nevhodné. Takže se zachovám taky tržně,“ nechala se slyšet.
Je fakt, že ČSp může sponzorovat, koho chce. Ale i každý klient si může vybrat banku, jakou chce. Já si třeba myslím, že vedení nějaké zahraniční korporace by nemělo otevřeně vydírat a diktovat si takové podmínky. Je to velmi nevhodné. Takže se zachovám taky tržně.
— Angelika Bazalová - Mainstream (@GeGvendy) April 7, 2023
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AKS