Vláda hodlá posílit ochranu hranice s Německem pro případ, že by se do České republiky pokoušeli proniknout uprchlíci, kteří budou Spolkovou republikou odmítnuti v azylovém řízení. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) chce také ochránit tzv měkké cíle, jako jsou sportoviště, školy či nejrůznější hudební akce. Bude to stačit?
Podle Bublana jde zatím o preventivní opatření pro případ, že se odmítnutí žadatelé o azyl v Německu budou chtít volně pohybovat v Česku. Podle senátora to není příliš pravděpodobné, protože v Česku nemáme nijak silnou muslimskou komunitu, kde by se uprchlíci mohli skrýt, ale musíme být připraveni na všechny možnosti. Česká republika v tomto podle senátora nezaspala, ale máslo na hlavě tady má podle jeho názoru EU jako celek. Unie si měla lépe chránit vnější hranici a když už jsou nějací uprchlíci na starém kontinentě. musí jednotlivé státy lépe spolupracovat.
„Tady bychom měli postupovat trochu jednotně. Nestačí říct: Tak my vás tady nechceme a běžte si kam chcete. To není moc solidární,“ varoval Bublan, bývalý ministr vnitra.
Následně vyjádřil obavu, že dnes už nedokážeme ochránit celou hranici České republiky, jak jsme to uměli za totalitního režimu. Aniž by se chtěl senátor vracet do komunistických dob, uznává, že toto může být v čase ohrožení problém. „To se obávám, že už to umět nebudeme a navíc na to nebudeme mít dost sil a prostředků. Je spousta míst, která nejsou hlídáná, existuje např. řada cyklostezek mezi jednotlivými zeměmi a uhlídat je nebude snadné, ale já se nedomnívám, že by tady hrozilo nějaké větší nebezpečí.“
Bublan doporučuje spíše dát uprchlíkům jasnou představu, co se s nimi stane, jestliže bude zamítnuta jejich žádost o azyl. Takováto vize tu prý zatím chybí a to je problém.
Ministr spravedlnosti Pelikán doplnil, že s čistým svědomím předkládá zákon, na základě něhož bude možné stíhat propagaci či financování terorismu. Člen vlády se v této souvislosti nebojí zneužití zákona, jehož návrh schválila česká vláda. Česku podle Pelikána tyto zákony hodně chyběly. Hrozivě to prý s námi vypadalo např. v oblasti legislativy potírající financování terorismu. „Česko se kvůli tomu dostalo do dost obtížné pozice. Byli jsme ostře sledovaní ve skupině spolu se zeměmi třetího světa a jsem rád, že se tento obraz částečně podařilo napravit. Už jsme byli zařazeni v mechanismu poslední výstrahy před tím, než tuto nálepku dostaneme,“ upozornil Pelikán. Nechybělo tedy mnoho a mohli jsme být označeni za zemi, ve které lze snadno skrýt financování terorismu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp