Už nic nezablokujete! Francie, Brusel a Němci už šijí bič na nás i jiné

07.06.2022 12:14 | Ze sítí

Evropský parlament bude tento čtvrtek hlasovat o možnosti zahájení procesu změn smluv EU, ve kterém by následně Evropská rada rozhodovala například o tom, zdali podpoří úpravu, jež by mohla přinést zrušení práva veta členských států. Zrušení jednomyslného rozhodování sedmadvacítky by znamenalo, že by velké země mohly v unii rozhodnout o stěžejních otázkách Evropy i přes nesouhlas malých států. Předsedkyně EK Leyenová či francouzský prezident Macron krok podporují. „Pokud si to věc vyžádá“ nebude prý proti ani Německo.

Už nic nezablokujete! Francie, Brusel a Němci už šijí bič na nás i jiné
Foto: https://ec.europa.eu/
Popisek: Ursula von der Leyen vytáhla do boje s dezinformacemi

Změnu smluv Evropské unie dříve podpořily velké země sedmadvacítky a také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta se vyslovila právě i pro kontroverzní zrušení práva veta při hlasování členských států v Radě Evropské unie.

Kromě zrušení jednomyslného rozhodování sedmadvacítky členských zemí v některých otázkách pak podpořila také společnou unijní obranu a zdravotnictví.

„Vždy jsem hájila názor, že jednomyslnost v některých klíčových otázkách nedává smysl, pokud chceme být rychlejší,“ uvedla Leyenová, v jejíž komisi se hovoří například o většinovém rozhodování ve věcech zahraniční politiky.

Francouzský prezident Emmanuel Macron pak v květnu prohlásil, že je revizi smluv nakloněn a chce o ní s dalšími unijními lídry hovořit v červnu. Macron prosazoval svolání konventu o revizi smluv ještě před 1. červencem – tedy v období předsednictví Francie. „Budeme muset reformovat naše texty, to je zřejmé,“ podpořil reformu. Od července převezme předsednictví EU Česká republika.

Obyvatelé EU v rámci rok trvající Konference o budoucnosti Evropy unii navrhují kromě jednomyslnosti také přitvrzení EU v boji proti klimatickým změnám, „sociálně spravedlivější“ ekonomiku či boj za rovné příležitosti pro všechny skupiny obyvatel.

Kromě Komise a francouzského prezidenta je z návrhů části evropských občanů nadšeno i mnoho členů Zelených či někteří němečtí politici. Podle německé ministryně pro Evropu Anny Lührmannové chce i Německo využít závěry Konference jako impulsu ke změně smluv a zrušení práva veta v oblasti zahraniční politiky. Že by Německo nebylo proti tomu, aby spolu s Francií potlačilo v unii při hlasování nesouhlas menších států, opatrně přiznal i německý kancléř Olaf Scholz. „Pokud si to věc vyžádá“ pak to prý nebude tabu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…