Už se perou! Hřebejk a Šafr se do sebe pustili kvůli kritice Havla

14.06.2019 16:16 | Zprávy

Politolog Bohumil Doležal sepsul snad úplně všechny. Obul se do hnutí ANO, do komunistů, do Pirátů, ale ránu od něj dostala i pravicová opozice. Úder zasadil také nepolitické politice Václava Havla. Novinář Pavel Šafr komentáři Bohumila Doležala zatleskal. Tím ovšem rozzlobil režiséra Jana Hřebejka, který se s Šafrem pustil do křížku.

Už se perou! Hřebejk a Šafr se do sebe pustili kvůli kritice Havla
Foto: Facebook
Popisek: Režisér Hřebejk protestuje proti Zdeňku Ondráčkovi

Komunisté prosadili ve Sněmovně návrh usnesení, který ukládá vládě, aby změnila trestněprávní zákony tak, aby bylo možné stíhat chyby a přešlapy privatizace. Poslanci ANO, ČSSD, KSČM, Pirátů a SPD tento návrh protlačili Sněmovnou. Proti návrhu hlasovalo jen 12 poslanců ODS.

Politolog Bohumil Doležal se v textu pro Forum24.cz rozzlobil na další opoziční poslance, že se hlasitě neozvali proti komunistickému návrhu. „Způsob, jak se k tomu postavili ostatní poslanci tzv. demokratických stran, je zarážející. Je poměrně těžké se zbavit podezření, že řada z nich prostě bod ‚vypustila‘. Připadá mi to nezodpovědné,“ konstatoval Doležal, jenž poté speciálně zdůraznil, že návrh podpořili i Piráti. I Piráti tady patří k podporovatelům „nových pořádků“, které ve Sněmovně prosazují především poslanci ANO, SPD a KSČM.

Podle Doležala je komunistický návrh boje proti údajným privatizačním zločinům vlastně jen pokračováním protikorupční revoluce, kterou v České republice odstartovaly ještě Věci veřejné v kabinetu Petra Nečase. Tato protikorupční revoluce mohla podle politologa proběhnout také proto, že se politici po roce 1989 jen málokdy dokázali shodnout na tom, co je v zájmu České republiky.

„Demokracie, která nám tehdy spadla do klína, měla od počátku jednu výraznou chybu (demokracie má chyby, na rozdíl od všech ‚nových pořádků‘, co už jich na světě bylo). Byla to politická chyba, ne snad morální nebo právní. Politické strany, které se na ní podílely, uměly vždy velmi jasně formulovat, co je rozděluje, ale skoro vůbec ne to, co je spojuje. Zdálo se, že nic. Polistopadová politika proto vypadala jako neustále se zostřující třídní boj, v němž byl každý nástroj proti nepříteli dobrý, jako pokračování občanské války jinými prostředky. Počínaje rokem 1996 bylo prakticky nemožné sestavit vládu s většinovou podporou v PS (většina té Nečasovy se během krátké doby ukázala jako fata morgana),“ napsal k tomu Doležal.

Dnes ve Sněmovně dominují již zmíněné ANO, SPD, KSČM, navrch s podporou Pirátů, které se podle Doležala snaží přehodit výhybku polistopadového vývoje. Zdárně jim v tom pomáhá i přímo zvolený prezident Miloš Zeman, který si vykládá mantinely stanovené mu Ústavou velmi volně. Bez viny prý však není ani první český prezident Václav Havel, který propagoval model nepolitické politiky. Doležal zdůraznil, že občanská společnost má v demokracii své místo, ale to stejně tak mají i politické strany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Návrat ke kormidlu

Politice Pirátů moc nerozumím, ale není snad přirozené, že opoziční strany doufají v to, že se dostanou k moci? Teda možná mimo SPD, u které mi přijde, že jí vlastně být v opozici vyhovuje. A co se týká ANO. Podle všeho volby vyhrajete, otázkou je, s kým chcete uzavřít koalici? Zdá se, že máte zásad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukrajinců je tu 400 tisíc, jedno krajské město. Chraňte české občany.“ Šlachta drtil Rakušana

14:22 „Ukrajinců je tu 400 tisíc, jedno krajské město. Chraňte české občany.“ Šlachta drtil Rakušana

Senátor Robert Šlachta (Přísaha) se tvrdě obul do ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). V pořadu Otá…