Podle Vávry je možné, aby národní státy omezily nebo umravnily nadnárodní giganty, jako je Facebook nebo Google; jde jim totiž primárně o peníze. „Turek dupnul, a Facebook sklapnul. Vietnam si s nimi v zásadě vytřel zadek. Konkrétně u Facebooku odhaduju, že by u nás mohl mít zhruba tři miliardy zisk, o to nechce přijít,“ neobává se, že by se někdy stalo, že by byl Čechům zamítnut přístup na Facebook.
Naopak se všude děje to, že je na ně vyvíjen tlak obráceně. „V Německu jim řekli: Pokud nezačnete instantně cenzurovat, dostanete pokuty. A oni začali instantně cenzurovat. My naopak chceme, aby instantně necenzurovali, to je jednodušší; naopak to znamená, aby přestali pracovat, což je pro ně pohodlnější,“ podotýká Vávra.
Původní zdroj ZDE
Zaráží jej, že se od některých českých politiků dozvídáme, že spravování obsahu včetně blokací je čistě věcí majitele té které sociální sítě. „Nejvíc mě baví, že toto říkají zásadně levičáci, kteří absolutně nejsou pro volný trh a smějí se mu. Vždy, když někdo toto vytáhne, a podívám se, tak tam má ‚podporuji tuhle stranu‘ – a nikdy tam není ODS. Toto je naprosto falešný argument a 90 procentům těchto lidí nevěřím. Nemyslí to vážně. Je to z jejich strany podvodný argument,“ říká vývojář.
Soukromé sociální platformy mohou podle Vávry omezovat svobodu slova, která je nutná pro demokracii. „Svoboda slova je v zájmu demokracie, řekněme udržení společenské smlouvy. A nejde jenom o svobodu slova; u těchto platforem jde primárně o to, že vlastně ovládají, co se k nám dostane za informace, sedí na informačním toku, můžou s námi manipulovat, blokují a mažou,“ říká Vávra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.