Podle Leothold Group se jeden z ukazatelů, který zatím dobře sloužil jako měřítko, dostal do hodnot, kdy je dobré zpozornět. Poplatky na nejhůře hodnocených dluhopisech amerických firem se podle jejich výzkumu zvedly nad dvě procenta, zatímco doteď byly pod nimi. Analýza se zaměřila na rozdíl mezi výnosy z dluhopisů korporací a státních dluhopisů.
Kdo není profesionální investor, tomu tyto pojmy a čísla asi nic neřeknou. Ale podle Jima Paulsena, hlavního investičního stratéga zmíněné Leothold Group, je tento ukazatel z neznámého důvodu velmi přesný. Prý ke stejnému jevu došlo buď před nebo při šesti ze sedmi recesí, které světová ekonomika zažila.
Paulsen hned dodává, že ostatní ukazatele žádné příznaky recese neukazují. Například nedošlo k posílení výnosů dvouletých dluhopisů na úkor desetiletých. Ale namítá, že spojitost poplatků na dluhopisech s recesí byla dobrým indikátorem už padesát let, a tak by se jí měla věnovat pozornost. Navíc „podprůměrné“ oživení ekonomiky vzešlo z velmi neortodoxních metod fiskálního stimulu, takže by nebylo překvapivé, kdyby k jeho konci došlo dříve, než indikátory ukáží nějaké varování.
Strach z inflace a skokového zvýšení úrokové míry dolehlo i na dluhopisy amerických firem. Americké firmy si více půjčují, a cena půjčování tak roste.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas