V Bruselu mi přezdívají mister Donbas, pochlubil se Jaromír Štětina deseti divákům. Putin patří do Haagu, za Zemana se samozřejmě stydím

28.09.2018 15:37 | Zprávy

REPORTÁŽ Mister Donbas či mister Georgia. Tak prý v europarlamentu přezdívají Jaromíru Štětinovi. Ten se svými přezdívkami pochlubil desítce přítomných na besedě v Radnicích na Rokycansku. Pohovořil o ruském mindráku i potřebě sankcí. Kandidát do Senátu za TOP 09 Martin Uhlíř se podělil o zážitek z konfliktu se sociálnědemokratickým poslancem Foldynou. Zaznělo rovněž, že Putin i Gračov by měli být souzeni v Haagu za válečné zločiny. Každý demokrat by měl podporovat slaboučkou ruskou opozici. Štětina pak prozradil, proč se stydí za současné ministerstvo zahraničí i za českou hlavu státu.

V Bruselu mi přezdívají mister Donbas, pochlubil se Jaromír Štětina deseti divákům. Putin patří do Haagu, za Zemana se samozřejmě stydím
Foto: Václav Fiala
Popisek: Europoslanec Jaromír Štětina a kandidát do senátu za TOP 09 Martin Uhlíř

V rámci besedy zazněla pochvala na adresu europoslance Pavla Svobody z KDU-ČSL. Jaromír Štětina sebekriticky do vlastních řad uvedl: „Já si myslím, že jsme zas toho tak moc nedokázali, protože válka pokračuje a Putin pořád vládne...“

Nepružná Unie

„Každý měsíc se vybírají tři případy, kterým se říká urgentní kauza,“ seznámil s akcemi EU v oblasti lidských práv europoslanec Štětina. „Jsou to případy, kdy jde někomu o život nebo o hrubé porušení lidských práv. V říjnu budu prosazovat Chartu 97 v Bělorusku. To je server, který Lukašenko rozehnal a zakázal, takže jsou v Polsku. Oni se tak jmenují podle naší Charty 77, na kterou se v zakládací listině odvolávají.“

O agendě pak řekl: „Systém je strašně nepružný. Mně to někdy připadá jako tlačit plně naloženou káru do kopce, která má ještě k tomu zadřené brzdy. Po takových drobných krůčcích se dá něčeho dosáhnout. Když Hitler chtěl, aby se tu změnila jízda zleva vpravo, tak dal příkaz a druhý den se v Praze jezdilo vpravo. Tady u nás by to projednávala Poslanecká sněmovna pomalu pět let. I v těch lidských právech to někdy jde těžce, ale Evropský parlament se snaží. Na rozdíl od našeho Ministerstva zahraničních věcí, které zcela opustilo rodinné stříbro obrany lidských práv,“ uvedl smutně Jaromír Štětina a pokračoval. „Byli jsme tím proslaveni, že se Češi perou za ostatní. Dnes máme nesmrtelnou ostudu, že sem nechceme přijmout nějakých padesát dětí. A vůbec, s tou ostudou je to někdy těžké. Když tam chodím po těch chodbách a přijdou za mnou někteří poslanci a říkají – ten váš prezident je jako co? Já se samozřejmě stydím. Vždy, když něco řekne nebo provede, tak oni na to reagují tak útlocitně – my máme také své, že?“ kriticky se postavil k Hradu europoslanec. 

Oslabit a přiblížit se k válečné mašinérii

Kandidát na senátora za TOP 09 Martin Uhlíř podtrhl: „Ani u nás si neuvědomujeme, že minimálně pět let je Česká republika a celé NATO označené jako nepřátelské území ve vojenské doktríně Ruské federace a proto se k nám Kreml dostává skrze svojí propagandu.“ „Jejich cílem není přesvědčit lidi, že Kreml má pravdu, ale spíše rozesít nedůvěru a rozbít EU zevnitř. Aby nikdo ničemu nevěřil,“ poznamenal Štětina. „Přesně tak!“ Uhlíř na to. „Rozbít důvěru v demokratické instituce, aby země byly v tu chvíli oslabeny, kdyby došlo k nějakému vojenskému konfliktu. Z jejich strany by bylo ideální, abychom se ani nebránili. Pokud sami nerezignujeme, je to na nás. Nepřítel je v nás samých. Uvědomit si riziko, které je ve falešných zprávách.“

Lumpové z Kremlu

Štětina poté vysvětloval: „Moje kolegyně paní Fotyga, která je taková ‚tvrdá pisačka‘ (členka polské vládní strany Právo a spravedlnost, PiS – pozn. autora), podporuje Kaczyńského. Ale je to žena, která má s Ruskem a s Ukrajinou jasno. Teď jsem s ní byl právě na Ukrajině. Ta udělala rezoluci o hybridní válce a sympatické na tom je, že se tam mluví o nebezpečí Ruské federace, ale aby to prošlo, tak tam musela dát i ostatní nebezpečí, která hrozí. Nemohla si dovolit bouchnout pěstí do stolu a napsat – ti hlavní lumpové, co ohrožují Evropu, sedí v Kremlu. To by neprošlo. Socani v EU by to nepodpořili, komouši, kterých tam máme celé křídlo včetně těch našich, tak by to neprohlasovali. Takže ona to udělala tak fikaně a tu rezoluci jsme přijali. Mluvila o terorismu, což je další nebezpečí, pak o uprchlické krizi, nebezpečí války na Blízkém východě, prostě všechno tam semlela, aby se to Rusko tak trochu rozředilo. Ale zaplať pánbůh, že to udělala.“

Uhlíř k tomu poznamenal: „Člověk, který se snaží zjistit více informací, tak si uvědomuje, že ta pravda není černobílá, ale že to jsou stupně šedi. Je to o trpělivém vysvětlování i schopnosti uznat vlastní chybu. Pan Štětina je příkladem voleného zástupce, který komunikuje velmi intenzivě, i na sociálních sítích a má tam hodně takzvaných trollů…“

„Já mám trochu jinou strategii, než mají někteří politici,“ reagoval europoslanec Štětina. „Já tam mám těch nenávistníků, ať již jsou to trollové placení nebo to dělají z hlouposti nebo setrvačnosti, tak jich tam mám mnoho. Ale já je zásadně neblokuju. Ani nemažu. Ale nediskutuju s nimi, to je pod mou úroveň s nějakými idioty tam diskutovat. Když tam někdo něco napíše, tak to tam nechávám. Protože máme svobodu slova. Ptal jsem se Karla Schwarzenberga a on říkal – to, že to musíme číst, je cena, kterou za tu svobodu platíme. Má pravdu. Každý má na to jinou metodu. Někdo říká, že je to nebezpečné, že je to třeba i váš názor, jak jsem pochopil,“ pokynul rukou k  Uhlířovi. „Když tam necháváte ty nenávistné trolly, tak zase odrazujete slušné lidi, aby na ty stránky chodili a tam diskutovali. Já jsem zvolen za TOP 09, protože jí fandím zejména kvůli její evropskosti. Pravidlo, které držím celý život, je – pravidelně se zpytovat,“ uvedl Jaromír Štětina.

Následoval dotaz posluchače k úrovni školství, když na středních školách se žáci nedostávají k dvacátému století a pak nevědí, co se stalo v roce 1968… „To je způsobeno nedokonalostí systému ministerstva školství,“ reagoval Štětina. „Ono v tom vlastně vůbec nic nedělá a výuku moderních dějin musí suplovat nevládní organizace jako je třeba Člověk v tísni se svým festivalem Jeden svět, který dělají třeba na školách. To by mělo dělat ale ministerstvo školství. Ale asi se toho od něj nedočkáme,“ uvedl smutně. A Uhlíř dodal: „Je to strach i těch učitelů…“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

„Tohle já nepřijímám, zrušme to, chci ten rozhovor ukončit,“ prohlásil bývalý arcibiskup Dominik Duk…