„Bydlení se stává ve všech velkých městech luxusem. My se v tuto chvíli velmi seriózně bavíme v sociální demokracii o regulaci nájemného, myslím si, že deregulace nebyl správný krok,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Ceny nových bytů v Praze za posledních pět let vzrostly téměř o dvojnásobek, výrazně vzrostly i v Brně a v dalších městech. Zájem o nájemní bydlení proto roste, vlastní bydlení si řada lidí nemůže finančně dovolit.
Podle Maláčové je proto třeba jednat rychle. „Musí se začít stavět městské nebo státní nájemní byty, protože to je jediný nástroj, jak si mohou obce nebo stát hlídat, co se v těch bytech děje. Je potřeba se bavit i o přísné regulaci Airbnb. Turisté patří do hotelů, nikoliv do bytů. Je to také o větší státní podpoře družstevnictví,“ uvedla ministryně.
Regulace vysokých nájmů se však nelíbí ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové (ANO), poukazuje na údajná negativa, která s sebou přináší. „Regulace nájemného byla v ČR do roku 2011. Důsledky řešil Ústavní soud i Evropský soud pro lidská práva. S důsledky regulace se potýkáme dodnes. Kvůli regulaci nájemného docházelo k brzdění oprav, nedocházelo k modernizaci bytů,“ uvedla pro Právo Dostálová.
Regulace nájmů byla podle ní navíc i jednou z příčin nadměrné privatizace bytového fondu v obcích.
Komunistům, kteří menšinovou vládu podporují, by regulace nájemného po vzoru Berlína nevadila.
Český stát zakazoval vyšší než stanovené nájemné již mezi lety 1991 a 2012. Deregulace nájemného začala v roce 2007, skončila v Česku v roce 2012. Týkala se zhruba 700 tisíc domácností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab