V Česku bude letos podle ministra Brabce 30 mil. m3 kůrovcového dřeva

26.07.2019 20:10 | Zprávy

V ČR bude letos minimálně 30 milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva. Krizové odhady hovoří až o 50 milionech metrů. Sucho zasáhlo kromě smrků další druhy. Po jednání o spolupráci českého a bavorského národního parku to dnes ČTK řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Spolu s bavorským protějškem Thorstenem Glauberem potvrdili, že Šumava na tom není tak zle.

V Česku bude letos podle ministra Brabce 30 mil. m3 kůrovcového dřeva
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Uschlé stromy napadené kůrovcem na Šumavě poblíž Kvildy směrem k prameni Teplé Vltavy

„Nebude tak postižená. Je tam víc vlhko, víc zima, příroda si s kůrovcem poradí,“ tvrdil Brabec. Podle něj je ale už v Pošumaví vidět, jak postupuje. Kalamita, která je dnes podle odborníků nejhorší v historii českého lesnictví, začala v roce 2015 v Beskydech a v Jeseníkách, pak napadla Vysočinu a přes střední a jižní Čechy se blíží k hranicím, uvedl.

„Les v národním parku se má chovat přirozeně, takže kůrovec je normální. Teď je hodně sucho, takže se projevuje více,“ řekl ředitel Národního parku Šumava (NPŠ) Pavel Hubený. Park už má vyzkoušeno, že po gradacích je to pro les ozdravné, dodal. „Ačkoliv není příjemné dívat se na mrtvé stromy, tak nějaké přežijí a pořád jsou v lese velmi staré stromy a kontinuita je zajištěná,“ uvedl.

Podle Brabce je na tom zbytek republiky výrazně hůře, zejména Vysočina, kde už kůrovec zničil 80 procent smrkových lesů, schnou borovice hlavně kvůli nedostatku spodní vody, jsou poškozené jasany a buky jinými škůdci.

V ČR je podle Brabce asi milion hektarů smrkových lesů a dnes se odhaduje, že je postiženo těžce nebo středně půl milionu hektarů. „Řada odborníků říká, že do deseti až 15 let nemusí být v ČR žádný vzrostlý smrkový les pod 500 metrů nadmořské výšky,“ řekl. Vzhled lesů se změní. Kolem roku 1750 bylo v ČR 11 procent smrku, teď 60 procent. „To je prostřený stůl pro kůrovce,“ uvedl.

„Musíme bojovat proti velkému horku a suchu. Hladiny spodních vod jsou nízké. V národních parcích běží ve spolupráci s univerzitami výzkumné projekty,“ uvedl ministr Glauber. Vědci zjistili, že pokud se vysekají pásy širší než 350 metrů mezi kůrovcem postiženým lesem a zdravým, tak to buď výrazně zmírní šíření brouka, anebo zmizí.

Všechny výzkumné ústavy v ČR i v Německu podle Brabce zkoumají, jaké stromy má smysl sázet. „V republice bychom chtěli vysadit do několika let stovky milionů stromů, ale nemá smysl sázet druhy, které uschnou za tři roky,“ uvedl. Řada odborníků podle Brabce tvrdí, že v nižších výškách a ve městech porostou pouze keře. „Klimatologové říkají, že to, co čekali v roce 2050, se reálně děje teď,“ řekl.

Podle ČSÚ loni těžba dřeva v ČR kvůli rozsáhlé kůrovcové kalamitě vzrostla o třetinu na historicky nejvyšších 25,7 milionu m3.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

9:38 Německý silvestr: Migrant dělal zlo, neměl azyl, byl chycen policií. A propuštěn

Nejčtenější německý list Bild tvrdí, že v Německu není něco v pořádku. Stačí se podívat na dění na z…