Do objektu na konci malé obce Drahonice budou přiváženi zajištění cizinci, kteří jsou v současné době v jiných zařízeních, třeba v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku. Tam jsou některá místa ve stanech nebo obytných buňkách. Drahonice se podle ředitele Správy uprchlických zařízení Miloslava Koudelného otevírají právě proto, aby běženci mohli být ve zděných objektech.
V Drahonicích budou muži bydlet po deseti na pokoji, sociální zařízení a společenská místnost je na chodbě. Jídlo bude vybraná firma do zařízení vozit. Zaměstnanců nastupuje do Drahonic šedesát, deset je pracovníků bezpečnostní agentury. Vnější ostrahu bude zajišťovat policie. Zprovoznění zařízení včetně vybavení stálo podle Koudelného zhruba deset milionů korun.
Proti zprovoznění předloni zavřené věznice vznikla protestní petice obyvatel Lounska, kterou podepsalo zhruba 1200 lidí. S otevřením zařízení nesouhlasí ani Ústecký kraj. Podle Koudelného ale nebezpečí nehrozí. Cizince propuštěné z tábora bude na nádraží dopravovat policie. Do Drahonic bude převeleno 95 policistů, kteří budou na místě ve čtyřiadvacetihodinových směnách po celou dobu fungování zařízení.
Zařízení pro zajištění cizinců fungují ještě v Zastávce u Brna a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. K 1. říjnu bylo v Česku ve všech těchto zařízeních 750 lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk