„Bude se jednat o jakýsi transfer technologií od senzoriky, elektronických a komunikačních technologií, až po vývoj softwaru pro zpracování dat a různých informací. Druhá úroveň se ještě rozšíří na oblast techniky umělých hmot, nanotechnologie, energetické techniky a chytré materiály,“ uvedl Havlíček.
Mezi zakladateli bude Technická univerzita v Liberci, vysoká škola v Žitavě a inovační kampus v Görlitzu. Institut se bude podle Havlíčka zaměřovat na přechod ze základního výzkumu do aplikovaného.
V první fázi bude projekt stát na 3,5 milionu eur, na druhou fázi mají zúčastněné instituce přispět dohromady částkou až 17 milionů eur. „Česká republika je připravena poskytnout peníze, přispěje nejen saská, ale i německá vláda. Myslím si, že jde o zajímavý projekt regionálního charakteru,“ dodal Havlíček.
Spolupráce se sousedními regiony je podle něj důležitá, vztahy si zde dlouhodobě budují i akademické instituce a firmy. Podle Havlíčka jsou Bavorsko, a zejména Sasko zajímavé právě pro své zaměření na špičkový výzkum a technologie.
Na konci září by němečtí partneři měli přijet do Česka, kde budou jednání o spolupráci pokračovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk