V Gruzii na každou vesnici jedna neziskovka. Z EU jim nasypali miliony. Teď nářek

15.05.2024 12:45 | Zprávy

Hlavní město Gruzie se zmítá v protestech. Ale ani ty nezabránily tomu, aby gruzínský parlament schválil zákon o zahraničních agentech, který nařizuje, aby se neziskovky, s více než dvacetiprocentním podílem financování ze zahraničí, registrovaly. Z ČR i z Evropské unie zaznívají protesty, zákon je podle nich inspirovaný Kremlem. Jak ale EU sama uvádí, do gruzínské „občanské společnosti“ nainvestovala miliony eur a neziskovkami se to v zemi jen hemží. Komentátor Arnaud Bertrand shledává, že se jedná o pokrytectví, protože například USA mají také zákon o zahraničních agentech.

V Gruzii na každou vesnici jedna neziskovka. Z EU jim nasypali miliony. Teď nářek
Foto: Repro Youtube
Popisek: Demonstranti v gruzínském hlavním městě Tbilisi

V Gruzii trvaly protesty týdny, plnila se náměstí, vlály vlajky Evropské unie. Nic nepomohlo. Gruzínský parlament 84 hlasy proti 30 schválil zákon, podle kterého se neziskové organizace a nezávislá média, které dostávají více než 20 % svých financí ze zahraničí, musejí identifikovat jako organizace „zastávající zájmy cizích mocností“.

Podle zpráv BBC se očekává, že gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová bude zákon vetovat, což gruzínský parlament může přehlasovat. Jak také britská televizní stanice uvádí, po schválení zákona se protestující snažili proniknout do budovy parlamentu a zablokovali velkou křižovatku.

Velký odpor vůči zákonu se ozývá z Evropské unie a z USA. Vyjádřili se i češti politici, například ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. „Gruzie má otevřené dveře do Evropy. Návrhem zákona o zahraničním vlivu se Evropě spíš vzdaluje. Stejně jako desetitisíce protestujících bych si pro Gruzii přál evropskou budoucnost,“ uvedl včera na sociální síti X.

Ani předsedkyně sněmovny ke Gruzii nezůstala mlčenlivá. „Občané Gruzie ukazují touhu patřit do EU a zbavit se ruského vlivu. Schválení zákona o ‚zahraničních agentech‘ je krok opačným směrem. Násilí vůči demonstrantům považuji za neakceptovatelné. Gruzínská vláda by měla naslouchat hlasu svých občanů a jít cestou demokracie a svobody,“ prohlásila Markéta Pekarová Adamová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

obdobný zákon jako mají v USA, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseriva , 15.05.2024 13:35:26
By měli mít nejen v Gruzii, ale snad v každé zdmi, která se chce bránit cizímu vlivu. Před časem obdobu přijalo i Maďarsko, když se udhalily cizí peníze pro opozici s cílem ovlivnit volby. Je škoda, že naši vládní politici takové cizí vměšování pokládají za správné.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Oni si myslí, že zbrojením se dají vyhrát volby.“ Klaus o přepisování dějin a Ukrajině

14:10 „Oni si myslí, že zbrojením se dají vyhrát volby.“ Klaus o přepisování dějin a Ukrajině

Od Beneše po Ukrajinu. Kniha pod tímto názvem s podtitulem 80 let od konce druhé světové války z per…