V Kanadě zuří boj o svobodu projevu. Knihovna zrušila promítání filmu o boji za svobodu slova v Evropě

23.12.2017 15:35 | Zprávy

O kanadském premiérovi Justinu Trudeauovi se v posměšném tónu traduje, že patří mezi světovými vůdci mezi největší „sluníčkáře“. Jak však odhaluje švédská novinářka Judith Bergmanová ve svém článku na webu amerického think-tanku Gatestone Institute, Trudeau je jen odrazem současné kanadské politiky.

V Kanadě zuří boj o svobodu projevu. Knihovna zrušila promítání filmu o boji za svobodu slova v Evropě
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jeho panorama s CN Towerem je úctyhodné

Trudeau je proslulý svojí liberální přistěhovaleckou politikou a prouprchlickými vyjádřeními, ve kterých mu může z evropských politiků sekundovat snad jen Angela Merkelová. Podle novinářky Bergmanové ale v rámci kanadské politiky není přístup premiéra ojedinělý. Poslední měsíce se tak například kanadští politici soustředí v největší míře na boj proti islamofobii. „V září za účelem boje proti islamofobii dokonce vznikl speciální parlamentní výbor.“

Podle Bergmanové je zarážející, že věnují kanadští politici tolik energie boji proti islamofobii, když jsou Židé vzhledem k poměru k počtu muslimů terčem nenávisti mnohem častěji. „Zatímco v loňském roce došlo ke 139 zdokumentovaným útokům proti muslimům, tak proti Židům policie evidovala 221 případ. K tomu je zapotřebí zmínit, že muslimů (kolem 1 000 000) žije v Kanadě více než třikrát tolik co Židů (asi 330 000).“

„Trudeau nedávno označil vůdce opozice Andrewa Scheera za islamofoba jenom proto, že požadoval zatčení navrátilců z Islámského státu,“ píše Bergmanová s tím, že navrátilců je přibližně dvě stě, ale vláda o jejich počtech nemá přesné informace. „Do Kanady se každý měsíc vrací několik džihádistů, kteří se mohou volně pohybovat na svobodě. Dokonce i ministr vnitřní bezpečnosti Ralph Goodale uvedl, že jejich náprava je diskutabilní.“

Kanadští zákonodárci navíc poměrně nedávno schválili zákon, podle kterého neztratí nárok na kanadské občanství ani jedinci s dvojím občanstvím, kteří byli odsouzeni za terorismus, zradu nebo špionáž. „Zároveň v zemi probíhá otevřená válka proti svobodě projevu. Veřejná knihovna v Ottavě například zrušila promítání filmu „Killing Europe“, který pojednával mimo jiné právě o potlačování svobody slova na evropském kontinentu.“

Součástí filmu byly také rozhovory s dánským historikem Larsem Hedegaardem, se známým švédským karikaturistou Larsem Vilksem, bývalou muslimskou aktivistkou ze Somálska a dalšími. Veřejná knihovna ale rozhodla, že tento film je pro obyvatele země nevhodný. Patrně pro své informace o zvyšujícím se počtu znásilnění migranty, antisemitismu apod. Šéfka knihovny si veřejně nasypala popel na hlavu a slíbila, že příště bude tato instituce lépe zvažovat, komu a čemu poskytnout prostor,“ uzavírá Bergmanová.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …