„Igor Dodon byl v úterý ráno zatčen na 72 hodin. Je držen ve vyšetřovací vazbě národního protikorupčního centra,“ uvedla mluvčí generální prokuratury Mariana Chiorpeková podle informací serveru Seznamzprávy.cz.
Zatčení a následná domovní prohlídka je vyústěním znovuotevření případu z roku 2019, kdy byl zveřejněn videozáznam, jak tehdejší prezident přebírá černou tašku s pravděpodobným úplatkem od kontroverzního předsedy Demokratické strany Vladimira Plahotniuka.
Oligarcha a bývalý poslanec Plahotniuc byl v Moldavsku obviněn ze zpronevěry miliardy dolarů z moldavských bank. Jeho strana v roce 2019 neuspěla v parlamentních volbách a Plahotniuc uprchl ze země.
Trestní stíhání Dodona soudy nižší instance již dříve uzavřely, generální prokuratura ale proces znovu zahájila v minulém týdnu. Dodon je podezřelý z trestných činů braní úplatků, nezákonného obohacení a vlastizrady. Dodon již dříve uvedl, že nařčení jsou nepravdivá a videozáznam je částečně podvrh.
Podle lídra současné opoziční strany Vlada Batrincea jde o snahu vlády zničit opozici. Právě Dodon je totiž výrazně spojen se starými mocenskými pořádky, které se začaly měnit v roce 2020. Tehdy Dodona v prezidentských volbách porazila proevropská kandidátka Maia Sanduová, loni pak v parlamentních volbách jasně zvítězila její Strana akce a solidarita (PAS). Letos v březnu vláda po začátku ruské invaze na Ukrajinu podala za Moldavsko přihlášku do Evropské unie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.