O otevření muzea migrace se němečtí etnologové, muzeologové a další vědci snaží už třicet let. „Lidé si tehdy mysleli, že se ‚hostující dělníci‘ časem vrátí do svých zemí. Ale v naší skupině jsme věřili, že tu zůstanou natrvalo. A chtěli jsme to zdokumentovat,“ uvádí ředitel Dokumentačního centra a muzea migrace v Německu (DOMiD) Robert Fuchs.
Nyní jejich vizi podpořil i německý parlament, jenž se zavázal, že na něj vyčlení 22 milionů eur (563 milionů korun). Stejnou částkou přispěje také spolkový stát Severní Porýní-Vestfálsko.
Muzeum má už nyní k dispozici 150 tisíc exponátů. Jde o kazety z Turecka, noviny z Polska, oblečení ze Senegalu. Kufry a pasy migrantů, letenky, ale i osobní rádia, ze kterých lidé nasávali novinky z domova, nebo vzkazy svých blízkých nahrané právě na kazetách.
Fuchs doufá, že muzeum přispěje k lepšímu pochopení německé historie. „Chceme vytvořit kritický prostor,“ vysvětluje historik s tím, že růžové brýle lidem nasazovat nebudou. Zda se bude muzeum zabývat i uprchlickou krizí, která vypukla před čtyřmi lety, zatím není jasné.
Nový Dům přistěhovalecké společnosti (Haus der Einwanderungsgesellschaft) bude sídlit v bývalé továrně firmy Deutz AG v Kolíně nad Rýnem a otevřít by se měl v roce 2023.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab