V Praze výplata stejná jako na venkově, rozhodl soud. A prý bude zle

12.08.2020 13:41 | Zprávy

Přelomový rozsudek Nejvyššího soudu způsobil na sociálních sítích rozruch. Soud rozhodl, že je nezákonné, aby byla řidičovi České pošty vyplácená vyšší mzda v Praze než v Olomouci. Podobně však postupuje i Lidl, který nabízí zaměstnancům v hlavním městě vyšší mzdu než ve zbytku republiky. „Prokazatelně existují lokalitní rozdíly v životních nákladech,“ bránil se mluvčí České pošty. „Aktivismus odtržený od života. Prostě cesta k socialismu pokračuje. Ve zdravotnictví to známe,“ reagoval prezident Stomatologické komory a ozvala se i dříve významná poslankyně ODS.

V Praze výplata stejná jako na venkově, rozhodl soud. A prý bude zle
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Nejvyšší soud rozhodl, že Česká pošta postupovala protiprávně, když svému řidiči v Praze vyplácela o 3000 Kč vyšší mzdu než svému kolegovi v Olomouci. Informovaly o tom Novinky. Nejvyšší soud v rozsudku argumentoval, že zaměstnavatel nemá brát v potaz odlišné životní náklady v jednotlivých krajích. S tím však Česká pošta nesouhlasí. „Metodika výpočtu tarifní mzdy by měla být předmětem širší debaty, a to jak ekonomické, tak právní, která by zohlednila poměr mezi příjmy a výdaji v různých lokalitách,“ uvedl Novinkám mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Dodal, že metodika výpočtu mezd se netýká pouze České pošty, ale i ostatních firem.

Celý článek ZDE:

Novinky dále uvádí, že takto odlišně oceňuje své zaměstnance například Lidl. „Ten od března zvýšil nástupní mzdy zaměstnanců a zaměstnankyň prodejen celorepublikově na 28 571 korun, ale v Praze zvýšil nástupní mzdu na 30 857 korun. Mzda po třech letech potom činí 34 286 korun v Praze a 32 tisíc ve zbytku republiky,“ psal server. Lidl se prý dle své mluvčí s rozhodnutím Nejvyššího soudu ohledně České pošty seznamuje.

Mluvčí České pošty Vitík dále zdůraznil, že vyšší nominální mzda při vyšších životních nákladech snižuje reálnou mzdu. „Prokazatelně existují lokalitní rozdíly v životních nákladech. Touto optikou lidé v lokalitách s vyššími náklady za stejnou práci mají nižší reálnou mzdu než lidé v lokalitách s nižšími životními náklady, byť nominál těchto mezd je stejný. To uvádí i různé cenové mapy České republiky,“ shrnul Vitík.

Nominální mzda pak je pojmem, který představuje výši peněžité odměny za odvedenou práci, zatímco reálná mzda ukazuje, kolik statků a služeb si může pracovník za svou mzdu koupit.

Tato zpráva naštvala například prezidenta Stomatologické komory Romana Šmuclera. Ten na facebooku napsal, že jde o aktivismus odtržený od života. „Aby Pošta udržela lidi v Praze, zvýší platy všude? Prostě cesta k socialismu pokračuje. Ve zdravotnictví to známe,“ svěřil se se zdravotnickou praxí. Prý by se měly dát tabulkové platy a stejné platy všem, aby se lidé drželi průměru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…