Rakousko zavedlo od 19. května pravidlo, že kdo chce jít do restaurace, může předložit kromě negativního testu, potvrzení o očkování či o prodělání nemoci právě také pozitivní výsledek protilátkového testu. Ten platí po dobu tří měsíců a počítá se ode dne, kdy byl proveden. Test v laboratoři si zájemce hradí sám, ceny se pohybují v rozmezí 40 až 70 eur (1000 až 1800 Kč).
Čeští odborníci přítomnost protilátek jako ukazatel bezinfekčnosti neuznávají. „Nikdo není schopen přesně stanovit hladinu, která by se uznávala. Dynamika poklesu protilátek je individuální, navíc by na to musela být standardizovaná laboratoř,“ řekl Právu epidemiolog a šéf poradní skupiny MeSES Petr Smejkal.
Původní zdroj ZDE
Stejně se vyjadřoval exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. „To, že to není úplně šťastné, je pravda. Ale zatím není přesně stanoveno, jaká je ochranná hladina. To záleží metoda od metody, ale taky je to velmi individuální,“ řekl. „Můžete mít třeba hodně vysokou hladinu protilátek, ale za 14 dní může hluboce klesnout,“ doplnil pro Právo.
Pro někoho prý může být bezpečná poměrně nízká hladina protilátek, jiného by zase nezachránila ani hodně vysoká hladina.
Jako potvrzení o bezinfekčnosti vůči covidu se v Česku aktuálně uznává doklad o očkování alespoň první dávkou od 22. dne. Zakoupenou vstupenku do kina, bazénu a na jiné akce pak doplňuje zmiňovaný doklad o prodělání nemoci, negativní PCR či antigenní test. Prokázat bezinfekčnost lze i čestným prohlášením o testování ze školy nebo ze zaměstnání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab