„Jsem člověk a ne zvíře,“ volal mladý Pákistánec, který vyšplhal na stožár elektrického vedení. Hned na to se pokusil oběsit na improvizované oprátce.
Na poslední chvíli jej však zachránil jiný běženec, situace však ilustruje zoufalství, ve kterém se uprchlíci na řeckých ostrovech nacházejí.
Tu pro ně navíc zhoršila dohoda mezi EU a Tureckem, jejímž cílem je bojovat s převaděči a odlehčit Řecku od přijímání dalších uprchlíků. Podle dohody Řecko od 20. března vrací všechny migranty, kteří nechtějí či nedostanou azyl, zpět do Turecka.
Tato skutečnost pak všechny příchozí přinutila ke změně svého jednání, a nyní proto žádají o azyl takřka všichni, což se dříve nedělo.
Dohoda je terčem kritiky lidskoprávních organizací, které nepovažují Turecko za „bezpečnou zemi“. Řecko má však vlastní potíže, jelikož z toho důvodu, že sousední země uzavřely své hranice, se na jeho území hromadí uprchlíci, kteří nemají kam dál jít. Vznikly tak dva provizorní tábory, Idomeni a Pireus, ve kterých přežívá na 17 tisíc lidí.
Řecká vláda plánuje do konce tohoto týdne všechny uprchlíky z těchto provizorních táborů přesunout do regulérních uprchlických zařízení.
Na Lesbos se mezitím na podporu migrantů plánuje příští týden vydat papež František. Spolu s ním pak přijedou i konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. a řecký premiér Alexis Tsipras.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa