Země půlměsíce staví před soud první aktéry obviněné z toho, že se podíleli na neúspěšném letním puči proti prezidentovi Recepu Erdoganovi. V soudním řízení, které provází velká bezpečnostní opatření, čelí obžalobě z neuposlechnutí rozkazu 29 policistů. Strážci zákona jsou viněni z toho, že odmítli bránit palác prezidenta o převratové noci.
Prokuratura požaduje pro jednotlivé policisty různě dlouhé tresty. Na stole leží i návrhy na doživotí. Ten nejdelší trest hrozí jednadvaceti obžalovaným. Další se mohou ocitnout za mřížemi na 7,5 až 15 let. Řízení probíhá u soudu v Silivri, západně od Istanbulu. Mezi obviněnými však zatím nenajdeme jediného aktéra, který by byl považován za některého z hlavních aktérů. Na hlavní soud s údajnými osnovateli puče dojde přímo v hlavním městě Ankaře. Pravděpodobně v příštím roce.
„Každý, kdo se podílel na pokusu o převrat, si zaslouží spravedlivý proces,“ věří právník Orhan Cagri Bekar. „Ten, kdo bude shledán vinným, si zaslouží nejtěžší možný trest, jelikož se dopustil vlastizrady,“ doplnil.
Turecké úřady označují za hlavního strůjce pokusu o převrat duchovního vůdce Fethullaha Gülena, který dnes žije ve Spojených státech. Prezident Erdogan požaduje Gülenovo vydání, aby mohl být duchovní potrestán. Končící americký prezident Barack Obama se k vydání tureckého duchovního zřejmě nechystal. Otázkou je, co udělá 45. prezident USA Donald Trump.
Sám Fethullah Gülen jakákoli obvinění související s pokusem o převrat důrazně odmítá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp