Jedním z nich byl známý výtvarník Petr Sís, který ve Spojených státech žije od 80. let minulého století. ČTK řekl, že nový český prezident by měl lidem dávat naději a inspiraci. "Myslím si, že je hrozně důležité, aby lidi měli pocit, že když věci třeba nejdou dobře, tak že je naděje, že půjdou lépe. Nerad bych viděl, aby to byl někdo, o kom se pak řekne, že se to dalo čekat," řekl.
Češi v Americe volili v předstihu
Na ambasádě v americkém hlavním městě Washingtonu volilo kolem 120 lidí. "Bylo jich o několik desítek méně než při posledních sněmovních volbách," řekl ČTK Martin Pizinger z ambasády. Na konzulátu v Chicagu volilo kolem 65 lidí, registrovaných voličů tu bylo asi 150. V Los Angeles se pak prvního kola volby nové české hlavy státu zúčastnilo kolem 50 osob. Ve volebním seznamu jich tu je zapsáno asi 100.
Na ambasádě v kanadském hlavním městě Ottawě hlasovalo asi 65 lidí. Na volebním seznamu jich tu měli 138. Šest lidí hlasovalo na voličský průkaz, stejně jako v Torontu. Tam celkem k volbám dorazilo 76 lidí. Na volebním seznamu jich bylo kolem 300.
Češi přítomní na americkém kontinentu začali hlasovat v první přímé volbě prezidenta České republiky v předstihu ve čtvrtek. Nejprve šli k volebním urnám v budovách českých zastupitelských úřadů voliči v Brazílii a v Argentině. Následovali pak čeští občané ve Spojených státech a Kanadě. Volba českého prezidenta na západní polokouli skončila v pátek místního času; v Česku se volební místnosti uzavřou dnes ve 14:00.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk