V Událostech, komentářích se varovalo před děním v Polsku. Pak si vzal slovo Martin Komárek a překvapil všechny

04.01.2016 22:37 | Zprávy

Polská novinářka Barbara Sierszula, poslanec Martin Komárek (ANO) a europoslanec a předseda výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu Pavel Svoboda (KDU-ČSL) debatovali v pondělních Událostech, komentářích České televize o tom, co se vlastně dnes děje v Polsku. Dochází tam opravdu k ne právě demokratickým mocenským zásahům, před čímž varuje EU? Babišův Komárek Polsko obdivuje. Na rozdíl od nás prý jsou Poláci neohrožení.

V Událostech, komentářích se varovalo před děním v Polsku. Pak si vzal slovo Martin Komárek a překvapil všechny
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Barbara Sierszula prozradila, že lidé v Polsku začínají být opravdu aktivní. „Už i moje kamarádky chodí na demonstrace. To naznačuje, že změny, které jsou přijímány, jdou hluboko a jsou přijímány rychle. To ukazuje, že demokracie ohrožena je. Většina zákonů je totiž teď přijímána v noci, kdy je ticho a klid a nekonají se žádné demonstrace,“ poznamenala novinářka. Liberálně smýšlející voliči protestují, zatímco konzervativnější voliči se zdají být spokojeni.

Připomněla také, že strana Právo a spravedlnost vyhrála volby s heslem, že je Polsko zruinované a je třeba ho od základů změnit. Osm let vlády Občanské platformy bylo podle Práva a spravedlnosti lety katastrofickými. A v duchu těchto hesel začala nová vláda Polsko měnit.

Velkou Británii také nikdo nekritizuje, připomněl Komárek

Podle Svobody musí EU situaci v Polsku posuzovat velmi citlivě, ale obavy ze současného vývoje v Bruselu opravdu existují. Polští politici nové vlády totiž dávají jasně najevo, že tu veřejnoprávní televize není od toho, aby kritizovala vládu. A to je problém.

Komárek to viděl zcela jinak. „Já jsem člověk, který obdivuje Polsko, obdivuje jeho hrdinství, jeho historii a respektuje výsledky demokratických voleb. Já myslím, že Poláci jsou neohrožení a na rozdíl od nás vždy neohrožení byli,“ udeřil poslanec Andreje Babiše. Poláci si prý musejí rozhodnout sami, zda se cítí ohroženi. V praxi to ukáže až čas.

Obratem připomněl, že ve Velké Británii hraje vláda roli v řízení BBC, totéž lze říci i o Dánsku a dalších zemích. Politici by se podle jeho názoru měli zajímat o ekonomické hospodaření veřejnoprávních televizí, ale do obsahu by mluvit neměli. To je čistě záležitost veřejnoprávní televize. Uznal však jednu věc. Kupříkladu politici v USA si také mění státní aparát do jisté míry k obrazu svému, ale ctí jistá nepsaná pravidla liberální demokracie. Ctí fakt, že se vláda jednoho dne změní a mohlo by se jim to vrátit jako bumerang. „Všichni jsou si vědomi, že ta společnost musí fungovat. A já věřím, že si to uvědomí i Poláci,“ vyjádřil svůj názor Komárek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

18:10 Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dnes v Poslanecké sněmovně poukázal na tristní situaci na pražském …