Princip je takový, že odchov štěňat s průkazem původu je možný pouze pod hlavičkou chovatelské stanice. Pokud chovatel vlastní „papírovou“ fenu, ale nemá chovatelskou stanici, a přesto by měl rád štěňata s průkazem původu a nechce podporovat množírny, má v zásadě jedinou možnost, jak situaci řešit – zapůjčit svoji fenu za účelem nakrytí a odchovu vrhu do chovatelské stanice jiného chovatele.
Podle předpisů Mezinárodní kynologické federace (FCI) a Českomoravské kynologické unie (ČMKU) lze tímto způsobem zapůjčit fenu do chovatelské stanice pouze na jeden vrh. „Dohoda mezi majitelem feny s průkazem původu a vlastníkem chovatelské stanice o postoupení práv k chovu musí mít písemnou formu a musí být přiložena k přihlášce vrhu. Ve vztahu k chovatelskému klubu i plemenné knize ČMKU je za štěňata odpovědný výhradně chovatel, kterým je držitel chráněného názvu chovatelské stanice,“ vysvětluje institut zapůjčování feny do chovatelské stanice kynolog a funkcionář ČMKU – poslanec Radim Fiala z hnutí SPD, který se chovem psů dlouhodobě zabývá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík