Rozhovor, který s Václavem Klausem pro server lapravda.ch v jeho Institutu natočili Alimuddin Usmani a Josef Navrátil, zahájila slova o uprchlících. Usmani, který zastává výrazně protiimigrační politiku, se Klause zeptal, zda by se mohla změnit situace kolem migrantů, kteří prozatím do Česka příliš nemíří.
„Za prvé si myslím, že by se to velmi snadno mohlo změnit. Přes tisíc existujících odlišností je vyspělost ekonomická, společenská, kulturní velmi srovnatelná se zeměmi, kam migranti chodí. A to, že sem nechodí, je jenom tím, že to jméno Česká republika tolik neznají. Ale kdyby odešli z německého města do Karlových Varů, tak by objevili, že ty rozdíly nejsou tak velké,“ podotkl Klaus.
Za zásadnější však považuje něco jiného. „Ta ničivá síla této migrace působí i v přenesenějším slova smyslu. Už teď ta migrace ničí Evropu, a tím i Českou republiku. Umožňuje totiž Evropské unii, aby diktovala všem osmadvaceti zemím něco, co by si ještě před časem nedovolila. A to Evropu přeměnilo a to se nás dotýká dnes a denně,“ uvedl. „Cokoliv dělat v místě konfliktu, v místě, odkud se migruje, je samozřejmě lepší, než abychom je brali sem,“ dodal.
„Dá se velmi předpokládat, že tito lidé sem nechodí jako pracovní síla. Ti sem jdou za jiným účelem. A jestli část z nich jde výlučně za životem bez práce a těžením velmi štědrých sociálních dávek, či za dobrodružstvím, to vše je možné. Slovo parazitismus bych si však nechal na jiné příležitosti,“ dodal.
Následně se Klaus vyjádřil ke slovům George Sorose, který v minulých dnech zveřejnil svůj pětibodový plán, jak vyřešit migrační krizi. Podle něj by měla Evropa přijmout zodpovědnost za nedostatečnou azylovou politiku.
„Můj názor na pana Sorose je absolutní, čtvrtstoletí trvající, konstantní, neměnný. Pan Soros je zlo. Pan Soros, cokoliv řekne, je špatně. Cokoliv udělá, je špatně. Tato věta patří mezi ty Sorosovy věty. V tomto smyslu jsem se já velmi snažil o to, aby se jeho instituce neusídlily tady v České republice. Nemohl jsem nikdy zakázat, ani jsem nikdy neaspiroval na to, abych mu zakázal jeho think-tank. Ale když chtěl svůj think-tank přeměnit na univerzitu, která by byla respektována podle českého práva, tak jsem řekl rezolutní nikoliv. On se mohl zbláznit a odešel do Budapešti. Takže tam mají nadílku Sorose. Ale to neznamená, že nemá spoustu jiných cestiček, kterými dosahuje do České republiky,“ řekl Klaus.
Soros naposledy vystoupil na akci pořádané opozičním hnutím Otevřené Rusko Michaila Chodorkovského v Londýně. Zde varoval před odchodem Velké Británie z Evropské unie. „Britští voliči hrubě podceňují skutečné náklady brexitu. Příliš mnoho lidí věří, že hlasování opustit EU nebude mít žádný vliv na jejich osobní finanční situaci. To je ale jen jejich zbožné přání,“ zmínil Soros, který kromě brexitu standardně strašil také Ruskem. „Pokud se Evropská unie zhroutí, tak se z Ruska stane globální velmoc. Cítím, že více než kdy jindy je osud Evropské unie spojen s budoucností Ukrajiny,“ prohlásil Soros. Více se dočtete ZDE.
Visegrádská čtyřka
Klaus se následně vyjádřil i k otázce V4. „Že by se Visegrádská skupina definovala jako odnož NATO, to nikdy nikoho ve V4 nenapadlo. V4 byla po celou dobu spící organizací. Já nebagatelizuji význam setkávání, je důležité, že spolu lidé mluví. Deset let jsem se pečlivě zúčastňoval summitů Visegrádské čtyřky a považoval jsem to za dobrý komunikační prostor. Ale nic víc v tom nebylo,“ řekl. Podle něj se Visegrádská čtyřka nyní vynořila v západní Evropě díky tomu, že má podobný názor na migrační krizi. „Našla téma. A to je dobře. Pořád jsme ho marně hledali. Visegrádská čtyřka nebyla ochotná přistoupit na to, co jsem vždy chtěl já,“ sdělil Klaus, který chtěl, aby Visegrádská skupina byla protiváhou Evropské unie. Velkou extenzi postojů však neočekává.
Klaus poté zmínil také Rusko. „Respektuji Rusko. Respektuji jejich politiku. Nebyl bych rozhodně pro, abychom vytvářeli aliance proti někomu. Pro to ve Visegrádské čtyřce není ani prostor. Nevím také, kdo by si měl nějakou alianci proti Rusku přát,“ dodal.
Brexit
„Jedna věc je, co bych si přál, a jedna věc je, jak to dopadne,“ řekl k dnešnímu referendu Velké Británie o vystoupení z Evropské unie.
„Nepředpokládám, že britští voliči řeknou: Opustit Evropskou unii. Ta síla toho politického a mediálního establishmentu Evropy a Velké Británie je silná,“ řekl. „Evropa by to však velmi, velmi potřebovala. Byl by to zesílený signál k tomu, že by bylo jasné, že je to s Evropskou unií velmi špatné. Řada lidí by daleko víc otevírala oči a dívala by se kolem sebe,“ dodal Klaus s tím, že dnešní Evropa se nachází ve slepé uličce. „Čím dříve na to přijdeme, tím lépe,“ uzavřel.
Autor rozhovoru, česko-švýcarský novinář Alimuddin Usmani
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef