Nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky na sobě přikazuje nové zpřísnění z pera vlády. Tyto pomůcky mají lidé nosit na úřadech, v hromadné dopravě, v nemocnicích, lékárnách či obchodech. Přičemž nošení dvou roušek je považováno za dočasné a nouzové řešení.
Povinné nošení respirátorů už odborníci zkritizovali. Dle Jakuba Ondráčka z Ústavu chemických procesů AV ČR je látková rouška v prevenci kapénkové infekce srovnatelně účinná s respirátorem, protože tyto částice jsou velké.
„Samozřejmě, pokud bychom se chtěli chránit sami, tak účinnost bude o něco větší pouze za předpokladu, že respirátor bude dokonale utěsněný na obličeji nositele. Jinak účinnost proklamovaných 94 procent nemusí platit a může být i o několik desítek nižší,“ poznamenal s tím, že dvě lékařské roušky nedávají smysl již vůbec. A varoval, že vzhledem k tomu, že respirátor je méně prodyšný, tak při výdechu i více odstává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas