Médii během víkendu proběhly zprávy o kázání profesora Petra Piťhy během reguiem za Jana Palacha, které se konalo v sobotu navečer v Týnském chrámu na pražském Staroměstském náměstí.
Podstatně naléhavější promluvu ale katolický kněz Petr Piťha, který je proboštem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském, pronesl o několik dní později.
Během mše svaté konané u příležitosti zahájení svatoanežských oslav v tomto roce v sídelním kostele Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou v Praze varoval před nositeli a konateli zla, kteří ohrožují naši svobodu.
“Otevíráme rok svaté Anežky České. Co znamená otevření roku? Znamená to, že stojíme na prahu prostoru možností a výzev. Prostoru, z něhož může vystoupit cokoliv. Něco z toho známe. Něco lze předpokládat. Něco lze tušit. Nicméně můžeme být zcela zaskočeni, takřka vstoupit do nachystané pasti. Nebývá dobré mudrovat o tom, co nevíme. Je však dobře zvážit, co víme,” začal profesor Piťha své kázání při výročí narození sv. Anežky Přemyslovny.
Připomněl, že jde o pamětní rok, kterým bude procházet “společnost nevraživě rozdělená a rozdrobená”. Piťha dodal, že politicky, ale i věroučně je povážlivě rozdělena církev. “Jsou a budou dál vedeny nevěcné debaty zvyšující názorový zmatek. Zájem o tyto debaty bude nás odvádět od všech možných problémů, které budou narůstat úměrně času, na nějž budou odkládány. Dál se budeme topit v řečech zbytečných a planých,” konstatoval.
“Bezesporu hlavním výročím je 30 let od sametové revoluce úzce kauzálně spjaté s kanonizací svaté Anežky Přemyslovny. Není to však výročí jediné. Stojí zde 17. listopad roku 1939 a 15. březen téhož roku. Jejich souvislost je jasná a dobře známá. Méně si už uvědomujeme rok 1919, kdy se právě vzniklá republika musela na východě bránit, aby se k nám nepřelila komunistická revoluce a byl i jinde a dál veden zápas o charakter nového státu a pojetí demokracie,” pokračoval Piťha.
Vrátil se k padesátému výročí sebeupálení Jana Palacha, které letošní rok otvíralo a je podle jeho slov klíčem otevírajícím letošní svatoanežský rok.
“Palachův oheň a pochodně od něho zapálené byly normalizační silou uhašeny. Podařilo se to, možno říct, dokonale, ale přeci jen ne úplně a stačila malá nedbalost režimu a oheň se opět vznítil. Palachův týden v roce 1989 předznamenal závěr toho roku,” vzpomněl monsignor Piťha.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka