„Je květen 2020, sedmdesát pět let po skončení té nejstrašnější války v dějinách lidstva. V těchto májových dnech chodíme po všech těch možných pomníčkách a hrobech rozesetých po této zemi, abychom se poklonili památce těch, kteří pokládali život za naši svobodu,“ říká také Semelová ve svém videu z čestného pohřebiště rudoarmějců na pražských Olšanech. Na Facebooku se však pod videem strhlo peklo.
Přijeli do Prahy bojující
Předsedkyně krajského výboru KSČM Praha Marta Semelová natočila a na YouTube ve středu publikovala video, na kterém děkuje rudoarmějcům, kteří před pětasedmdesáti lety osvobodili Prahu.
„Devátého května, v den vítězství, chodíme sem na pražské Olšany na čestné pohřebiště rudoarmějců. Sto čtyřicet čtyři tisíc jich padlo při osvobozování Československa. Na pět set rudoarmějců padlo při osvobozování Prahy. Na mnoha pomníčcích si můžete přečíst nejen jejich jména, ale také datum devátého května 1945. Tito lidé nepřijeli do svobodné Prahy, jak se nám někdo snaží namluvit. Tito lidé přijeli na tancích devátého května do Prahy bojující a tady také tvrdě bojovali a pokládali své životy. Na Pankráci, v Michli, v Nuslích, na Praze 6, na Zbraslavi, v Radotíně, ve všech možných ulicích a místech, kde tvrdě bojovali s německými nacisty,“ říká Semelová s dojetím v hlase.
„Stydím se za ty, kteří špiní jejich památku. Stydím se za ty politické a lidské nuly, které boří pomníky hrdinů a staví pomníky zrádcům. Stydím se za ty nuly, ať sedí v parlamentu nebo mají na krku věnec starosty či primátora, kteří se snaží přepsat historii a vymazat paměť národa. Nedovolme jim toto špinění obětí, postavme se proti tomu,“ dodává a jde položit rudou růži k centrálnímu pomníku.
Doživotí, zoo, bomb-oniera
Je zřejmé, koho měla na mysli. Starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, který nechal z náměstí Interbrigády odvézt pomník maršála Koněva. A starostu městské části Praha-Řeporyje Pavla Novotného, jenž nechal na Řeporyjském náměstí vybudovat pomník vlasovcům. Nicméně počet pochovaných rudoarmějců na pražských Olšanech podle ruského dokumentárního fotografa Vladimira Pomortzeffa nesedí. Podle jeho zjištění jsou nápisy na náhrobcích často chybné a přímo v Praze zahynulo vojáků mnohem méně, ale poměrně dost na otravu metanolem nebo alkoholem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský