Ivan David tvrdil, že Evropská unie není reformovatelná: „Slyšeli jsme tady řadu slov o tom, co by bylo potřeba, to je sice pěkné, ale to co se v Evropské unii v těch jednotlivých institucích děje, to nejsou nějaké nahodilosti nebo chyby, to je úmyslné, tak byla Evropská unie koncipována, jako způsob, jak pomoci těm, kteří vládnou za oponou v EU. To jsou ty nadnárodní společnosti, které, když si něco vyjednáte, tak ony snadno zlobbují, aby všechno bylo naopak. Ta krásná slova o těch svobodách a společném trhu jsou moc pěkná, ale otázka je, komu ten společný trh slouží a nakolik je opravdu společný. To znamená, že je společný v tom smyslu, že tady existuje volný pohyb osob, to znamená, že ti lidé, kteří se mohou dobře uplatnit v západní Evropě, mohou snadno odejít. Tam mají několikanásobný příjem, než mají v ČR. Mám na mysli konkrétně lékaře, mnozí když studují, tak počítají s tím, že tady rozhodně pracovat nehodlají. To znamená, že ty prostředky, které jsou vynaloženy na jejich studium, tato země ztrácí.“
A dodal, že do ČR také mohou přijít lidé, kteří zde pak dosahují „pozoruhodných úspěchů“ v činnostech, které nejsou žádoucí.
„Pokud se jedná o volný pohyb zboží, tak to vypadá tak, že zahraniční firmy sem mohou dovážet cokoliv, zatímco naše firmy jsou nadále diskriminovány.“ ČR nemůže podporovat vlastní firmy, například ve stavebních projektech, a zisk zahraničních firem opět směřuje z republiky ven.
Nezapomněl ani na dotace. Část z nich pochází z České republiky a pak se vracejí, ovšem s kritérii, co za ně je možno a co není možno pořídit. „Nezáleží na tom, co Česká republika a její občané potřebují, ale na tom, co si tedy usmyslí v Evropské komisi.“ A doplnil, že Evropská unie financuje i neziskovky, jejichž činnost podle Davida rozhodně nevede k samostatnému rozvoji České republiky.
„Rád bych slyšel, když je tady řeč o tom a jistě je to pravda, že mnoho europoslanců investovalo mnoho energie do nějakých změn, které byly škrtem pera zvráceny, tak jestli existuje nějaká představa o tom, jak dosáhnout těch změn. Jak jsem již řekl, ti zakladatelé nebyli žádní dobrodějové, kteří by se snažili pomoct občanům v těch členských zemích,“ řekl a dodal, že v europarlamentu by na tyto skutečnosti chtěl upozorňovat a pokud možno jim i zabraňovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas