V Rakousku působí asi 29 českých spolků, přičemž některé z nich existují více než sto let. Prezident práci těchto spolků ocenil. Vyzdvihl především působení Školy Komenského.
Bývalému primátorovi Vídně Michaelu Häuplovi vyčetl, že tuto školu nepodporoval. „Pane primátore Häuple, podal jsem vám ruku, dal jsem vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných. Nicméně musím konstatovat, že podle mých informací nedala Vídeň na Školu Komenského ani šilink. A za to vám tleskat nebudeme,“ řekl Zeman. V sále vyvolal smích.
A krajany rozesmál víckrát. „Po mém zhruba šestihodinovém projevu, kterým se chci vyrovnat Fidelu Castrovi, bude asi deset minut na vaše otázky,“ pravil Zeman na úvod debaty s krajany. A přítomné tím rozesmál. Poté krajanům prozradil, jak se mu podařilo vydržet s jednou přestávkou třicet let v politice. „Já jsem upřímný člověk. A víte, proč jsem vydržel třicet let v politice? Protože jsem byl vždycky upřímný a nikdy jsem nikomu nelichotil,“ pravil Zeman.
Posléze přítomným prozradil, že si během debaty hodlá zapálit, a bude tak následovat rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena, který jako jeden z posledních prezidentů stále kouří.
„Víte, přátelé, že přátelství v politice je něco naprosto neslýchaného, a já mám v Rakousku dva přátele. Franze Vranitzkého a Heinze Fischera. A vážím si toho, že tato přátelství neskončila, když jsme odešli ze svých funkcí, ale nadále pokračují,“ řekl Miloš Zeman. Franz Vranitzky byl více než deset let rakouským kancléřem za sociální demokracii. Fischer byl 12 let rakouským prezidentem.
Setká se prý také s rakouským ministrem dopravy Norbertem Hoferem. Toho podpořil v prezidentském klání proti Van der Bellenovi. „A teď si to vyberu. Požádám rakouského ministra dopravy, aby byl vstřícnější k projektu kanálu Dunaj–Odra–Labe, než byli rakouští politici dosud,“ poznamenal český prezident.
Následujících pár minut věnoval Zeman právě svému vysněnému kanálu, který plánoval postavit už císař Karel IV. Po něm se touto myšlenkou zaobíral i císař František Josef I. a nakonec se otázkou stavby kanálu zabývali i podnikatelé Baťovi. „A já jsem čtvrtý,“ řekl Zeman.
Nakonec prozradil, že při svých cestách do ciziny se nejraději setkává s krajany a velmi by si přál, aby i jeho setkání s krajany pomohla posílit vazby mezi těmito komunitami a českým státem. „Děkuji vám za vše, co děláte, přeji vám štěstí, zdraví a dlouhá léta,“ uzavřel Zeman své vystoupení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp