"Přerozdělení může situaci sanovat v prvním pololetí. Bude se to chovat jako dodatečný příjem, takže do pololetí by to mělo být bez problému. V tom druhém pololetí, pokud se nepodaří něco udělat se strukturou poskytovatelů zdravotní péče, popřípadě pokud se nepodaří změnit ten klíč k přerozdělení, tak se ten deficit začne prohlubovat a na konci roku může klidně dosáhnout zhruba tří miliard,“ řekl Českému rozhlasu ekonomický náměstek VZP Jan Halama.
Pojišťovna podle Halamy tratí na tom, že má velký počet starších a chronicky nemocných pacientů, za které víc platí, ale málo dostává. "My máme určitě jeden z nejlepších procentuelních výběrů pojistného, ale ten problém není na straně příjmové, ten je samozřejmě na straně výdajové. Už od roku 2008 rostou výrazně rychle výdaje na zdravotní péči než rostly příjmy,“ přiznal náměstek.
Deficit tří miliard v praxi znamená zpoždění plateb lékařům. Už teď se s ním potýkají někteří ambulantní specialisté. Pojišťovna přemýšlí, že by si na zbývající peníze vzala úvěr, Halama s tím ale nesouhlasí. "Já jsem přesvědčen, že by si úvěr podle mého názoru jako ekonoma měli vzít spíš ti poskytovatelé, protože oni mají v podstatě velmi bonitní pohledávku za VZP,“ řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par