Válka na Ukrajině podle Kovandy vyvolá v Česku hlubokou stagflační krizi, kdy bude nadále vysoká inflace, zatímco ekonomika bude stagnovat. „Výsledkem bude citelný propad reálné kupní síly. Vždyť letos mzdy nominálně porostou jen o šest procent, zatímco inflace bude zřejmě i více než dvojnásobná. Česko tedy čeká největší propad životní úrovně od 90. let,“ upozorňuje renomovaný ekonom a dodává, že dalším aspektem budou patrně nejdražší hypotéky od přelomu tisíciletí.
Tím vším podle Kovandy opadne poptávka po nemovitostech ze strany řadových občanů, což může přinést jak zastavení růstu cen nemovitostí, tak dokonce pokles cen nemovitostí včetně nájmů. „Do toho kvůli nutnému boji s inflací rostou a porostou úroky na aktivech, která jsou bezpečnější investicí než nemovitosti – tedy na státních dluhopisech. Banky a fondy, prostě velcí investoři, přesměrují své investice z nemovitostí třeba právě do dluhopisů,“ přidává Kovanda další možný scénář, podle kterého by o nemovitosti ztratili zájem i „velcí hráči“.
Dále může oslabit poptávka po nemovitostech ze strany cizinců, pro něž se může vlivem války na Ukrajině jevit Česká republika jako riziková země. „Mohou si říct, že Česko je až moc blízko Ukrajině. Proč riskovat koupi nemovitosti v zemi, na kterou může mít potenciálně zálusk Vladimir Putin, když mohou investovat v bezpečnějším Německu nebo třeba Španělsku?“ pokračuje ve své úvaze Kovanda.
„Takže shrneme-li, bude méně kupujících Čechů, méně kupujících cizinců i méně kupujících velkých hráčů. Výstavba zůstane omezená, navíc ovšem mohou přibýt statisíce Ukrajinců, kteří se po válečné imigraci usadí v Česku trvaleji. Růst cen nemovitostí tedy výrazně zmírní, ba se promění ve stagnaci, v některých místech i v propad,“ predikuje ekonom s tím, že bude záležet na vývoji války na Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.