Demografické údaje z vyspělých západních zemí ukazují, že většina dětí se rodí mimo manželství. Za poslední dobu se totiž z této instituce stal určitý strašák, kterému se mnozí chtějí vyhnout. Někteří jí zkrátka nevěří, jiní argumentují ekonomickými výhodami, dalším se nechce uzavírat závazky. Manželství prostě ubývá.
To je ale špatně. Manželství je totiž závazek, celoživotní rozhodnutí, odpovědnost. Jsou s ním spojené určité hodnoty, které pomyslně opouštíme, když se manželství vzdáváme. Zároveň také definuje vztah dvou lidí před státem a jeden k druhému.
„Bez manželství o vás stát neví a do ničeho vám nemluví. Ano, to může dávat smysl. Otázkou je, zda to není až příliš bezvýznamné gesto,“ píše Šichtařová s tím, že jí do manželství stát nemluvil. A ti, kteří se chtějí vyhnout soudům a dalšímu, si neuvědomují, že pokud nejsou v manželství, budou tratit mnohem více. „Argument strachu ze soudu pouze ukazuje, že pár dopředu počítá s rozchodem a nerozumí právu.“
Následně nabízí jedno řešení, které se mnohým bude zdát drastické. „Zrušme dávky.“ Jediný rozumný argument proti manželství je ten, že je ekonomicky nevýhodné. Nesezdaný pár může získat vyšší příspěvky od státu než manželé.
Statistiky totiž ukazují, že sociální stát je metla tradiční rodiny. Snaží se ji totiž nahradit. „V minulosti vždy platilo, že když vám bylo nejhůř, pomohla rodina. To byl sociální systém od pradávna. Už v jeskyni to fungovalo. Dnes rodinu nahradil stát,“ píše Šichtařová s tím, že stát určuje, kdo porodí vaše dítě, že musí dítě na školu, nosit přilbu na kole a mnoho dalšího. „Všude je vám za zády. Věcí, které musíme, je stále víc, na všechno je lejstro a úředník. Rodina ztrácí smysl existence.“
Sic matky samoživitelky dosáhnou na vyšší sociální dávky, jejich stav má několik nevýhod. Tou první je, že je jednodušší pro muže je opustit. Nejsou s nimi v žádném svazku, tak je to o to rychlejší. Druhý je pak výrazně vážnější. Takové páry totiž podle Šichtařové „podvádějí“ stát, který o ně pečuje. Tvrdí mu, že jsou v určitém vztahu jen za účelem získání více peněz. „Ale moc velká výhra ten podvůdek nakonec stejně není. Nesvázanost manželstvím v konečném důsledku nahlodává vztah v době krize.“
A tím se dostala ke krizi hodnot obecně. Lidé dnes preferují kariéru a peníze před rodinou, láskou a dětmi, smazávají se rozdíly mezi společenskými rolemi žen a mužů a vytrácí se dříve rozšířené hodnoty. A ty děti, které vyrostou v prostředí, kde takové hodnoty již takřka nejsou, je zřejmě budou vnímat ještě méně.
„Nezvoní náhodou hrana naší evropské civilizaci? Nepřijdou náhodou časem v počtu hojném ti, kteří mají jiné – primitivnější, ale přirozenější – hodnoty, jako třeba množit se?“ uvažuje ekonomka a dodává, že pokud se nemáme nechat „převálcovat“, je třeba snížit dávky, omezit sociální stát a doufat, že opět vzroste význam rodiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa