Při epidemiích chřipky snížilo omezení cestování růst nakažených o necelá tři procenta. Při epidemii eboly v západní Africe pak kontroly na hranicích měly mít dokonce negativní dopad, ukázal průzkum z roku 2014.
„Z epidemiologického hlediska opatření na hranicích jen odvracejí pozornost a jsou potenciálně škodlivá,“ cituje Economist Christophera Dye z Oxfordské univerzity.
Podle Dirka Brockmanna z berlínské Humboldtovy univerzity bude dopad uzavření hranic minimální, zejména pokud je praktikováno omezení osobního kontaktu. „Nový koronavirus bude poražen uvnitř hranic, ne na hranicích,“ konstatuje Economist.
Jedny z nejpřísnějších opatření zavedlo Polsko, kde se pak na hranicích tvořily hodinové kolony. Podobná situace nastala i v Česku, kolony na D8 ve směru na Německo dosahovaly desítek kilometrů.
Česká vláda ve čtvrtek rozhodla, že Češi mohou cestovat do zahraničí, musí si však na vlastní náklady opatřit test a vycestovat na maximálně čtyři dny v případě, že se chtějí vyvarovat karantény.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab