Varovný signál: Demokraté si pochvalují, koho Trump vybral na vysoké pozice

17.11.2024 6:35 | Zprávy

47. prezident USA Donald Trump, který do úřadu nastoupí 20. ledna 2025, si do svého úřadu vybral jako poradce pro vnitřní bezpečnost Mika Waltze. Ten je zastáncem té nejtvrdší války proti Číně. Za svého ministra zahraničí Trump vybral Marca Rubia. Nadšený potlesk nad jeho volbou se ozval i z Demokratické strany. Waltz i Rubio představují pokračování USA jako světového policisty, který si chce udržet svou dominanci. Oba jmenovaní se ale více zaměřují na Čínu a Blízký východ, nikoliv na Ukrajinu a Rusko.

Varovný signál: Demokraté si pochvalují, koho Trump vybral na vysoké pozice
Foto: Screen X Marca Rubia
Popisek: Donald Trump a Marco Rubio

Nad výběrem Marca Rubia první projevil radost demokratický senátor John Fetterman. „Trumpův výběr druhého týmu je nepřekvapivě jiný než můj vlastní,“ napsal Fetterman v příspěvku na X. „Ale jak bylo řečeno, můj kolega Marco Rubio je silná volba a těším se, až pro něj budu hlasovat.“

Podle NBC News někteří demokraté v Kongresu přiznávají, že jsou „příjemně překvapeni“ „sílou“ některých Trumpových tipů včetně Rubia.

Dalším z demokratů, kteří se k Rubiovi hlasitě přihlásili, byl senátor za New Jersey Cory Brook. „Za prvé, Marco Rubio je můj přítel," řekl Booker pro server NOTUS. „Za 10 let, co jsem tady, jsme si vytvořili opravdu dobré přátelství. Je zásadový. Jsem šťastný za něj a jeho rodinu. Budeme mít slyšení a dostanu příležitost si s ním promluvit. Má pochopení pro nuance a složitosti zahraniční politiky.“

Výběr pochválil i Mark Kelly, další senátor za Demokratickou stranu. Rubio podle něho „docela dobře rozumí hrozbám, kterým čelíme“.

To, že by administrativa Donalda Trumpa mohla být velmi důrazná v oblasti Blízkého východu, zkonstatoval Jeffrey Goldberg, šéfredaktor The Atlantic. Ten připomněl rozhovor z roku 2015, který vedl s Rubiem, a poznamenal, že „můžete vidět důkazy o jeho trvale tvrdém přístupu k Íránu“. Dodal, že nový Trumpův kabinet by se „pro Teherán mohl stát skutečnou noční můrou“.

A jaký Marco Rubio je? V roce 2010, když se poprvé ucházel o křeslo v Senátu, tvrdě obhajoval americkou invazi do Iráku. A to i přesto, že většina lidí ji označovala za katastrofu. Jako člen Kongresu byl pak Rubio velkým zastáncem americké intervence ve Venezuele a svržení tamního prezidenta. Prosazoval maximální tlak na Írán. A také významně kritizoval stažení amerických vojsk z války v Sýrii a v Afghánistánu.

„Lidé teď říkají – vypadněte ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu, proč vedeme války jiných lidí?" řekl při projevu v Senátu Rubio. „To nejsou války jiných lidí. Tohle jsou naše války.“

Podobné hodnoty zastává i Mike Waltz. Ten hlasoval pro legislativu, která dala prezidentské administrativě bianko šek pro válku s Čínou kvůli Tchaj-wanu. Podporoval válku v Iráku a hlasoval proti stažení vojenské pomoci Saúdské Arábii v boji proti Jemenu. Stejně jako Rubio tedy Waltz zastává mainstreamovou zahraniční politiku USA, která je „seriózní a důvěryhodná“ pouze tehdy, když odráží závazek k udržení americké vojenské a ekonomické dominance nad planetou. A to Waltz s Rubiem zastávají bez debat.

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

88%
hlasovalo: 18285 lidí

Donald Trump v předvolební kampani sliboval mír na Blízkém východě, ale i na Ukrajině. A vyjádřil skepsi i nad obranou Tchaj-wanu. „Je možné, že vycítil náladu Američanů,“ píše server The Nation, „kteří jsou již unavení z války a touží po výměně expanzivní politiky za politiku protekcionářskou směrem k USA.“ Podle serveru se Trump při svém minulém období zaměřoval na rychlé a efektivní údery, jako bylo zničení základem ISIS a zabití nejvyššího íránského generála Kásima Sulejmáního.

Server The Nation ovšem poznamenává, že to není běžný přístup americké zahraničněpolitické elity. I proto prý senátoři Demokratické strany vítají výběr Rubia a Waltze. „Když se liberálním zákonodárcům, jako je Booker nebo Fetterman, ulevilo, že do kabinetu vstoupili Rubio a Waltz, je to proto, že se jim ulevilo, že v místnosti bude někdo, kdo bude pevně držet oddanost USA nekonečným válkám,“ napsal k tomu server.

Donald Trump ovšem rozhodl o jmenování Tulsi Gabbardové jako své ředitelky národní rozvědky a Matta Gaetze jako generálního prokurátora. Ti mají protichůdné postoje od Rubia a Waltze. Oba kritizují americké intervence v zahraničí a nekončící války. 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 2 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Převlíkli kabáty. Jsou tady dodnes. Studená sprcha od Ivana Vyskočila

7:35 Převlíkli kabáty. Jsou tady dodnes. Studená sprcha od Ivana Vyskočila

„Prdlajs! Žádná sametová revoluce to nebyla! Bylo to připravený… Z bláta do sr**ek. Nová totalita, r…