Vojáci NATO se po dvaceti letech stahují z Afghánistánu. Američané, stejně jako před nimi i další velmoci, zjistili, že hnutí Tálibán nerozdrtí. V 19. století totéž o Afgháncích zjistili Britové a ve století dvacátém Sověti.
V rámci NATO působili v Afghánistánu i čeští vojáci a ve společnosti začínají sílit hlasy, že musíme Afgháncům pomoct. Volá po tom např. spisovatel Ondřej Neff.
„Výprask se konal a naskýtá se otázka, co s lidmi, kteří nám pomáhali, a v kaši zůstali. Tady by bylo zcela na místě, otevřít dveře uprchlíkům. Ti lidé Západu, tedy i nám, důvěřovali a pomáhali nám. Takový exil je naprosto něco jiného než pašerácká cestovní kancelář založená na prodeji iluze lepšího života v Evropě za podpory takzvaně humanitárních organizací, které ve skutečnosti napomáhají organizovanému zločinu a účastní se na koloniálním drancování toho nejcennějšího, co rozvojové země mají: podnikaví lidé, kteří se nebojí rizika,“ upozornil Neff.
- Další informace naleznete zde
Že je třeba Afgháncům pomoct, zdůrazňuje i firma bezpečnostního experta Lumíra Němce Thor Tactical.
„Muž na fotce se jmenoval Sohil Pardes, byl tlumočníkem pro vojáky USA v Afghánistánu. Během výletu s rodinou byl zajat Tálibánem a na místě mu uřezali hlavu. Pokud nepomůžeme Afgháncům, kteří pracovali pro AČR, čeká je stejný osud. Na vedlejší fotce je dopis jednoho tlumočníka na české MO,“ uvedla firma.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.