Vážné podezření nad reportáží Fridrichové z ČT. Korupce? Předáno policii!

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

19.09.2023 18:21 | Komentář

Trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci možné korupce a ovlivňování redakce 168 hodin v České televizi vyvolala reportáž o referendu v obci Josefov, které zhatilo tamní výstavbu větrných elektráren. „Samotný fakt, že Česká televize šíří tendenční reportáže, není důkazem o spáchání trestného činu,“ upozorňuje advokát Tomáš Nielsen. „Musím předeslat, že v dané kauze budu zřejmě zastupovat paní Noru Fridrichovou. Ale je třeba uvést, že objektivita a vyváženost neznamená beznázorovost,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz expert na mediální právo Aleš Rozehnal.

Vážné podezření nad reportáží Fridrichové z ČT. Korupce? Předáno policii!
Foto: Repro ČT24
Popisek: Moderátorka 168 hodin, Nora Fridrichová

Na Místní oddělení Policie ČR Strašnice se v pondělí dostavil pražský vydavatel a novinář Jan Čížek, aby podal trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci možné korupce a ovlivňování redakce 168 hodin v České televizi. To se týká reportáže „Josefovské povětří“, kterou veřejnoprávní televize odvysílala v neděli 17. září v pořadu 168 hodin a o den později ji zveřejnila na svém facebookovém profilu. „Jedná se o velmi tendenčně zhotovenou reportáž, která hájí zájmy německého developera firmy Meridian Nová Energie proti obyvatelům obce Josefov na Sokolovsku, kteří odmítli v referendu výstavbu jejich větrných elektráren. Reportáž se staví zcela na stranu developera, naopak očerňuje odpůrce stavby, kteří referendum vyhráli,“ píše se v policejním protokolu.

Oznamovatel vycházel z faktu, že Česká televize se až dosud vždy stavěla v podobných reportážích na stranu občanů. „Proto existuje důvodné podezření, že německý developer mohl použít vůči redakci ČT nátlak, aby takto tendenční reportáž odvysílala. Zároveň by Policie ČR měla prověřit, zda nedošlo k ovlivnění redakce penězi nebo jinou výhodou, aby upřednostnila zájem německého developera na úkor občanů obce Josefov,“ uvedl a připomněl, že veřejnoprávní televize nemůže být ze zákona ovlivňována cizími subjekty a že obsah jejích reportáží musí být nezávislý a nesmí v nich být straněno ekonomickým zájmům soukromých subjektů.

Jedna strana blbečci, zatímco druhá působí pozitivně

V obci Josefov se 404 obyvateli měly vzniknout dvě větrné elektrárny firmy Meridian Nová Energie, vlastněné mateřskou firmou v Německu. Obec vypsala referendum, v němž se 73,8% zúčastněných vyjádřilo, že v obci větrné elektrárny nechce. „Redaktoři ČT natočili reportáž, kde jedna strana má působit trochu jako blbečci (odpůrci výstavby), zatímco ta druhá pozitivně (zastánci výstavby). Německý developer je představen jako zachránce obce, který nabízí peníze do rozpočtu, které ‚hloupí‘ obyvatelé odmítají,“ konstatuje novinář Čížek. Pro dokreslení dodává, že toto není ani zdaleka ojedinělý případ a že tu samou firmu, tedy Meridian Nová Energie, již dříve odmítly například obce – Polná (5200 obyvatel), Citoliby (1100 obyvatel), Kolovce (1000 obyvatel), Jilmín (879 obyvatel) a další. Kritizuje, že toto v reportáži nezaznělo.

„Vzhledem k faktu, že mimo soukromé firmy Meridian Nová Energie není žádný jiný beneficient výsledku této reportáže, existuje proto důvodné podezření, že při vytváření reportáže došlo ke korupci redakce 168 hodin, včetně vedoucí Nory Fridrichové, která o zařazování a vyznění reportáží rozhoduje,“ zdůrazňuje. Podle oznamovatele vede k podezření i fakt, že Česká televize zhruba před týdnem odvysílala podobnou reportáž o referendu v obci Tuchoměřice, v níž informovala naprosto obráceně, tedy v zájmu občanů, hlasujících proti záměru developera. „Podivně působí i osobní vyjádření šéfredaktorky Nory Fridrichové, která na přímý dotaz, kdo téma negace referenda v Josefově do redakce přinesl, odmítá vysvětlit,“ odvolal se Jan Čížek na diskusi, v níž moderátorka takto zareagovala.

Objektivní a vyváženou informací je informace relevantní

ParlamentníListy.cz se proto obrátily na osobu z nejpovolanějších, advokáta Aleše Rozehnala, experta na mediální právo. „V první řadě musím předeslat, že v dané kauze budu zřejmě zastupovat paní Noru Fridrichovou,“ reaguje. K tendenčnosti nicméně uvádí, že objektivita a vyváženost neznamená beznázorovost. „Objektivita a vyváženost médií a jejích novinářů nemůže spočívat pouze v tom, že budou prezentovat různé protichůdné názory, protože takový přístup by ve skutečnosti vedl k nevyváženosti. Pojem objektivita tedy v sobě zahrnuje zejména správnost a věcnost. Objektivní a vyváženou je jen taková informace, která byla jako ta, jež má být vysílána, vybrána z dostupné sumy informací jako relevantní pro událost, o níž je informováno, včetně uvážení kontextu události. Je tedy možno uzavřít, že objektivní a vyváženou informací je informace relevantní,“ vysvětluje odborník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nora by měla zalézt do nory a už nikdy nevylézat.....ani z jara...., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseF.L.Hek , 19.09.2023 18:35:51

|  17 |  0

Další články z rubriky

Převlíkli kabáty. Jsou tady dodnes. Studená sprcha od Ivana Vyskočila

7:35 Převlíkli kabáty. Jsou tady dodnes. Studená sprcha od Ivana Vyskočila

„Prdlajs! Žádná sametová revoluce to nebyla! Bylo to připravený… Z bláta do sr**ek. Nová totalita, r…