Vážné zjištění: Generál Lorenc na scéně. V kauze Gorila, která se prý dotkla i Babiše

23.10.2019 12:35 | Zprávy

Kauza Gorila opět víří vody slovenského mediálního prostoru. A má přesah i do Česka. Jeden z údajných aktérů měl v Čechách provozovat záhadné sdružení, o kterém se téměř nic neví. O dopadech kauzy Gorila a Ľubomíru Arpášovi, který měl stát v čele sdružení, psal Ekonomický deník. A nahrávka z Gorily podle všeho obsahuje i jméno Babiš.

Vážné zjištění: Generál Lorenc na scéně. V kauze Gorila, která se prý dotkla i Babiše
Foto: Repro Youtube
Popisek: Marian Kočner

Kdo se zajímá o slovenskou politiku a její aféry, jistě zná kauzu Gorila, která začala únikem tajného dokumentu Slovenské informační služby s tímto krycím názvem na veřejnost v prosinci 2011. V dokumentu jsou popsány podrobnosti rozhovorů mezi spolumajitelem firmy Penta Investments Jaroslavem Haščákem a předními politiky v letech 2005 a 2006. Kauza upozorňuje na podezření z korupce. Nedávno se kromě přepisu objevila i audionahrávka rozhovorů politiků a podnikatelů, kterou policie dle médií objevila v bytě Mariana Kočnera, obviněného z objednání vraždy Jána Kuciaka.

A dle serveru ekonomickydenik.cz se v kauze objevily nové informace, které mají přesah i do ČR. Jeden z aktérů, bývalý příslušník Slovenské informační služby, Ľubomír Arpáš v Praze založil zájmové sdružení. O jehož činnosti se ví ovšem velice málo. Arpáš po práci v rozvědce působil jako bezpečnostní poradce v Pentě.

Zmíněné sdružení se jmenovalo Czech and Slovak Investment Corporation a bylo zapsáno v lednu 2014, vzniklo však dle serveru už v roce 2010. Arpáš byl členem statutárního orgánu. Jak server píše, sídlo mělo sdružení V Jirchářích 195/2 na pražském Novém Městě. Zájmové sdružení právnických osob je forma právnické osoby podle dřívějšího českého občanského zákoníku, kterou vytvářely jiné právnické osoby za účelem ochrany svých zájmů nebo pro dosažení jiného cíle, například výdělečného. Tato sdružení existují i nadále, ačkoli od roku 2014 již nemohou nová vznikat. Členy mohou být pouze firmy.

„Co přesně bylo cílem sdružení a zájmy konkrétně jakých právnických osob mělo sdružení v České republice zastupovat, nelze ani po podrobném zkoumání bohužel přesně identifikovat,“ píše Ekonomický deník. Prý o sdružení z veřejných zdrojů nelze nic dohledat. V roce 2016 pak dle serveru soud nařídil likvidaci sdružení, a to proto, že nesídlilo na adrese, která byla udána.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 9


Osobnost měsíce

Richard Dolejš

  • JAB
  • místostarosta
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …