V řadě francouzských měst se dnes zavádí jednoduché opatření. Firmy, které se ucházejí o veřejné zakázky ve stavebnictví a v dalších oborech činnosti, se musejí zavázat, že najmou jen pracovníky, s nimiž bude možné domluvit se francouzsky. Z toho plyne, že pracovníci ze zahraničí, kteří tímto jazykem nevládnou, mají ve Francii podstatně méně pracovních příležitostí. Čeští europoslanci jsou z toho poněkud rozladění.
„Je to další diskriminace vyslaných pracovníků ve Francii. Neumíš francouzsky? Vrať se domů! Pro mě je to jen laciný populistický předvolební krok,“ rozčílila se europoslankyně Martina Dlabajová (ANO). Kritickými slovy však nešetří ani někteří francouzští politici. „I v mé vlastní straně (Republikáni) jsem upozornila na to, že toto opatření jde proti základním hodnotám EU,“ uvedla francouzská europoslankyně Élisabeth Morin-Chartier.
Prozatím je však odpor samotných Francouzů proti novému nařízení chabý. Odbory a většina francouzské politické scény tvrdí, že jim leží na srdci bezpečnost pracovníků. Když někdo nemluví francouzsky, nemusí správně pochopit zásady bezpečnosti práce, což může v krajním případě ohrozit na životě jak cizího pracovníka, tak jeho kolegy a kolegyně.
Existuje i neoficiální zdůvodnění nového nařízení. Francie se již dlouho potýká s nemalou nezaměstnaností a toto opatření má Francouzům pomoct v hledání uplatnění. Na francouzském pracovním trhu získají nespornou výhodu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp