Příliv migrantů z Blízkého východu a Afriky přinesl dle policejních statistik v Rakousku zvýšení sexuálně motivovaných zločinů. Hovořilo se obecně i o zhoršené bezpečnostní situaci v ulicích měst či v městských plovárnách. Na chování mladých migrantů i jejich rodičů si často stěžují také učitelé, ale o nepřístojnostech migrantů na půdě zdravotnických zařízení doposud rakouská média neinformovala. Až nyní promlouvá zmiňovaný Schneider.
„Násilí se od začátku migrační krize v roce 2015 ve vídeňských nemocnicích prudce zvýšilo. Jenže to nikoho nezajímá,“ stěžuje si Schneider redaktorům vlivného rakouského deníku s tím, že už má on sám osobně všeho dost. „Každý pacient by měl do ordinace vstupovat s maximálně jedním příbuzným,“ požaduje dlouholetý zaměstnanec Wilhelminenspital na základě osobních zkušeností s ne vždy úplně zdvořilými příbuznými migrantů.
„Těch konfliktů se odehrává skutečně hodně. A to zejména v situaci, kdy se potkávají lidé odlišných národností. Každý pacient přichází se spoustou svých příbuzných a z ambulance se tak rázem stává nebezpečná zóna. „Právě tato skutečnost je často důvodem k eskalaci napětí,“ vysvětluje zaměstnanec nemocnice Wilhelminenspital a dodává, že poprask nastává hlavně ve chvílích, kdy jsou rakouští pacienti z čistě lékařských důvodů přijímání dříve.
„To potom nastupuje vyhrožování, nadávky a občas dokonce dojde i na fyzické násilí, včetně použití nožů. Vše se navíc neustále víc a víc zhoršuje. Násilí v nemocnicích nemůže přece být každodenní realitou,“ podivuje se Schneider, který po vedení nemocnice požaduje přijetí konkrétních opatření. Mezi jinými by podle jeho názoru mělo být umožněno pacientům s migrantskými kořeny vstupovat na ambulanci s maximálně jedním příbuzným.
„Je nutné v této souvislosti instalovat v čekárnách tabulky v němčině, angličtině a arabštině, kde by byl tento požadavek jasně stanoven. Dále je zapotřebí, aby byl konkrétně v naší nemocnici přijat další člen ochranky. Zatím máme dva, ale to zdaleka nestačí. V neposlední řadě je třeba migranty předem upozornit, jak u nás funguje zdravotnictví. Pravidelně od nich totiž slýcháváme, že nechtějí být ošetřování lékařem ženského pohlaví.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro