Nejvíc lidí hlasovalo na evropských zastupitelských úřadech, víc než 4500. Volební účast zde převyšovala 75 procent. TOP 09 zde dostala přes 27 procent hlasů, Piráti víc než pětinu a třetí ODS téměř 12 procent. Stejné pořadí na prvních dvou místech bylo také v samostatně počítaných Belgii a Německu, v Rusku skončilo za TOP 09 druhé hnutí ANO, na Slovensku byla druhá ODS a třetí ANO.
Do výsledků za celou Evropu se počítá například Vatikán, kde se před lidovce dokázala dostat TOP 09. V Česku vítězné ANO zde neobdrželo od 25 registrovaných voličů ani jeden hlas.
V Asii, kde na zastupitelské úřady přišlo víc než 750 voličů, se za TOP 09 a Piráty zařadila na třetí místo ODS. Stejné pořadí hlásí Spojené státy. V desítkách se hlasující počítali v Austrálii a Oceánii, kde po Pirátech následovala ODS a TOP 09, a také v Africe s vítěznou TOP 09, druhými lidovci a třetím ANO.
V celkovém součtu sněmovní volby vyhrálo vládní hnutí ANO s téměř 30 procenty, druhá ODS měla víc než osmnáctiprocentní odstup. Na třetí místo dosáhli Piráti, kteří dosud neměli zastoupení v dolní komoře. TOP 09 jen mírně překročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých křesel.
Češi v cizině si podobně jako před čtyřmi lety vybírali ze středočeských kandidátů. Možnost ovlivnit složení dolní komory českého Parlamentu mají čeští občané, kteří trvale žijí nebo jen dočasně pobývají v cizině kvůli práci, studiu i rekreaci. K volbám v zahraničí se zapsalo do voličských seznamů více než 9000 Čechů. Tento počet se ale vždy zvyšuje o ty, kteří přijdou hlasovat s voličským průkazem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp