Věčná válka v Afghánistánu. Už se dostáváme do fáze, kdy se tam vystřídají otec i jeho syn

12.08.2018 6:44 | Zprávy

Věčná válka, tak popisuje novinář a spisovatel Nick Turse konflikt, který začal po jedenáctém září a dodnes není u konce. Popisuje, jak se změnily a zesílily americké elitní jednotky a čeho vlastně USA dosáhly. Jeho článek se nachází na webu juancole.com.

Věčná válka v Afghánistánu. Už se dostáváme do fáze, kdy se tam vystřídají otec i jeho syn
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Aleppo - zbraně

„Pokud americké elitní jednotky vyhrávají válku s terorismem, proč ztratily půlku Afghánistánu?“ ptá se Nick Turse. Cituje slova Jima Saxtona, bývalého vedoucího komise pro terorismus a nekonvenční hrozby z roku 2006. „Po pět let SOCOM (Special Operations Command – velitelství speciálních operací a jednotek) vede v boji proti terorismu: porážejí Tálibán a dělají z Afghánistánu místo, kde se teroristé neschovají, odstranili zákeřného iráckého diktátora a bojují s teroristy, kteří chtějí nový, demokratický Irák destabilizovat.“

Od těch dob se prý hodně změnilo. Například to, že Saxton již před deseti lety odešel do výslužby, což se rozhodně nedá říct o Tálibánu. Dnes údajně kontrolují nebo svádějí boj o 44 % území Afghánistánu. Taktéž teroristických skupin přibylo, a to na 20, píše Turse. Sadám je sice mrtev, ale v roce 2014 byla třetina „nového a demokratického“ Iráku obsazena Islámským státem. Až rok 2017 přinesl jejich porážku a boj stále ještě není u konce. Protesty jsou v Iráku na denním pořádku a Islámský stát je skupina, která se rozšířila i do Afghánistánu.

Není pak divu, že se SOCOM rozrůstá. V roce 2001 bylo každý týden na zahraničních misích v průměru 2900 vojáků. V roce 2014 to bylo 7200 a dnes 8300, píše Turse a cituje mluvčího SOCOMu. Celá jedna generace elitních jednotek strávila svůj profesionální život věčnou válkou tu či onde, jdouc nebo vracejíc se z jedné konfliktní zóny do druhé. Někteří řadoví vojáci mají za sebou už 12 až 14 misí.

Stačí se prý podívat na životopisy padlých. Například William „Ryan“ Owens dokončil svůj trénink u námořní jednotky SEALs v prosinci roku 2002, byl vyslán dvanáctkrát na mise do míst jako Afghánistán nebo Somálsko a zemřel v lednu v Jemenu. Nebo Kyle Milliken, který se do námořnictva přihlásil v roce 2002 a zanedlouho dokončil výcvik u SEALs, přežil Irák, kde se zúčastnil 48 bojových akcí, i Afghánistán a padl letos v květnu v Somálsku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se Jourová mohla stát prorektorkou UK? Václav Klaus dal průchod vzteku

11:35 Jak se Jourová mohla stát prorektorkou UK? Václav Klaus dal průchod vzteku

Druhý český prezident Václav Klaus má za to, že v Česku zůstává k vyřešení jeden velký problém. Toti…