Věčná válka v Afghánistánu. Už se dostáváme do fáze, kdy se tam vystřídají otec i jeho syn

12.08.2018 6:44 | Zprávy

Věčná válka, tak popisuje novinář a spisovatel Nick Turse konflikt, který začal po jedenáctém září a dodnes není u konce. Popisuje, jak se změnily a zesílily americké elitní jednotky a čeho vlastně USA dosáhly. Jeho článek se nachází na webu juancole.com.

Věčná válka v Afghánistánu. Už se dostáváme do fáze, kdy se tam vystřídají otec i jeho syn
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Aleppo - zbraně

„Pokud americké elitní jednotky vyhrávají válku s terorismem, proč ztratily půlku Afghánistánu?“ ptá se Nick Turse. Cituje slova Jima Saxtona, bývalého vedoucího komise pro terorismus a nekonvenční hrozby z roku 2006. „Po pět let SOCOM (Special Operations Command – velitelství speciálních operací a jednotek) vede v boji proti terorismu: porážejí Tálibán a dělají z Afghánistánu místo, kde se teroristé neschovají, odstranili zákeřného iráckého diktátora a bojují s teroristy, kteří chtějí nový, demokratický Irák destabilizovat.“

Od těch dob se prý hodně změnilo. Například to, že Saxton již před deseti lety odešel do výslužby, což se rozhodně nedá říct o Tálibánu. Dnes údajně kontrolují nebo svádějí boj o 44 % území Afghánistánu. Taktéž teroristických skupin přibylo, a to na 20, píše Turse. Sadám je sice mrtev, ale v roce 2014 byla třetina „nového a demokratického“ Iráku obsazena Islámským státem. Až rok 2017 přinesl jejich porážku a boj stále ještě není u konce. Protesty jsou v Iráku na denním pořádku a Islámský stát je skupina, která se rozšířila i do Afghánistánu.

Není pak divu, že se SOCOM rozrůstá. V roce 2001 bylo každý týden na zahraničních misích v průměru 2900 vojáků. V roce 2014 to bylo 7200 a dnes 8300, píše Turse a cituje mluvčího SOCOMu. Celá jedna generace elitních jednotek strávila svůj profesionální život věčnou válkou tu či onde, jdouc nebo vracejíc se z jedné konfliktní zóny do druhé. Někteří řadoví vojáci mají za sebou už 12 až 14 misí.

Stačí se prý podívat na životopisy padlých. Například William „Ryan“ Owens dokončil svůj trénink u námořní jednotky SEALs v prosinci roku 2002, byl vyslán dvanáctkrát na mise do míst jako Afghánistán nebo Somálsko a zemřel v lednu v Jemenu. Nebo Kyle Milliken, který se do námořnictva přihlásil v roce 2002 a zanedlouho dokončil výcvik u SEALs, přežil Irák, kde se zúčastnil 48 bojových akcí, i Afghánistán a padl letos v květnu v Somálsku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…