Do výzkumu se má během následujících pěti let zapojit na padesát expertů - sinologů, lingvistů, politologů, antropologů či etnologů. Olomoučtí vědci mají ambice se svým projektem Sinofon vystupovat i veřejně, prozradil prorektor Petr Bilík.
Součástí tohoto záměru bude podle akademiku také vznik think tanku s pracovním názvem Central European Institute of Asian Studies (CEIAS). Jelikož je podle nich Čína natolik aktuálním zásadním tématem, je třeba think tank, který poskytne strategické analýzy a odpoví na palčivé otázky doby.
Tato nová platforma tak má nabízet objektivní informace i pro českou politiku a hospodářství. „Snažíme se formulovat náš autonomní diskurz o tom, co Čína je a jak se vztahuje ke svým sousedům,“ sdělil lingvista František Kratochvíl, jenž do Olomouce přišel z elitní univerzity v Singapuru.
Experti chtějí Čínu sledovat zvenčí, aby prý předešli sinofobnímu a sinofilnímu pohledu. Studovat chtějí její působení i na okolní státy v Asii, hospodářské a kulturní aktivity. Ale také čínské prsty vstrkávané do Ruska, na Tchaj-wan, do Vietnamu, na Filipíny anebo i do Střední Asie. „Ekonomický vliv Číňanů už je tam viditelný - investují obrovské sumy do výstavby, do bank. Studie zmiňují, jak Austrálie ztrácí v regionu vliv,“ uvedl kulturní antropolog Martin Soukup.
Ve výzkumném týmu působí velká část cizinců. Kromě Němců, Slováků či Číňanů se v něm ukáží i špičkové osobnosti jako je Viktor H. Mair z University of Pennsylvania (čínská literatura, menšiny Tocharů), Allen Chun, specialista na čínskou diasporu, či Svetlana Jacquessonová věnující se Střední Asii.
Olomoučtí vědci jsou otevření spolupráci. Konkrétní témata hodlají řešit i se sinology z Univerzity Karlovy či s lidmi z Orientálního ústavu Akademie věd.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab