Hostem Prostoru X byl biochemik Jan Trnka. Na začátku rozhovoru řekl, že je možné to, že jsme v další vlně koronaviru. Díky dovoleným a cestování je možné ovšem to, že ta vlna bude posunuta například oproti Velké Británii, kde je nová vlna již rozjeta. Oproti Velké Británii je v Česku vyšší pravděpodobnost vážnějšího průběhu nákazy, zejména kvůli nižšímu počtu naočkovaných.
Současný počet hospitalizovaných jsou však nízké desítky osob. „To, co vidíme teď, je to, že nejvíce těch nákaz je v těch nejnižších věkových kategoriích. Tam to riziko hospitalizace je i při nízké proočkovanosti, tak je velmi nízké. To, že teď nevidíme ten nárůst hospitalizací, je dáno nějakým zpožděním, ale to si myslím, že už zas tak velké nebude, ale je to dané tím, kde je většina těch nákaz. Je jisté, že jakmile se ta nákaza začne šířit víc a začne se to rozjíždět tou exponenciálou, tak se to začne dostávat i do těch vyšších věkových kategorií a tam sice ta proočkovanost je sice relativně vysoká, ale není stoprocentní. Jsme někde kolem 80 %, a dokonce v té kategorii nad 60 až 69 let je to ještě méně, je to kolem 60 %, což prostě nestačí,“ myslí si Trnka. Riziko u těchto osob je prý velké.
Spousta odborníků prý varuje před plánovaným odstraněním všech opatření ve Velké Británii, ačkoliv je pravdou, že díky relativně vysokému počtu naočkovaných nebude úmrtí tolik, jako při minulých vlnách. „Stále se tam počítá s desetitisíci až statisíci úmrtími za tu dobu několika let,“ říká biochemik Trnka. Rozvolnění tedy, dle Trnky, není rozumnou taktikou, a ještě mnohem více nerozumné by prý bylo pokoušet se o britskou cestu zde v Česku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: tle
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.