Politika špiček Evropské unie je jednoduchá – udržovat a šířit strach z Putina a války. Zvláště, i když mezi špičky nepatří a lídři unie ho mezi sebe už nezvou, tak v tom vyniká náš premiér Petr Fiala. À propos, že je špička, už ve své hlavě nosí on sám a přitakávači kolem něj, kteří ho v této iluzi utvrzují. Ale ti všichni, a premiér především, mají po prezidentských volbách ve Spojených státech, které vyhrál Donald Trump, nenadálý problém. Politika staronového prezidenta USA je totiž zcela opačná – jednat s Vladimirem Putinem s cílem zastavit válku a nastolit na Ukrajině mír s tím, že pomoc, kterou od Spojených států Ukrajina dostala, uhradí vzácnými surovinami. Konkrétně například lithiem v hodnotě miliard dolarů! Inu, dluhy se musejí platit a každý stát se musí starat především o své občany. Tak to bylo vždy a prezident Trump se k této zásadě jenom přihlásil a vrátil. A že to dělá velmi rychle, důsledně a nekompromisně, tak to je po jeho měsíčním úřadování v prezidentském křesle v Bílém domě jasné. Nic na tom nemění ani nedělní prohlášení Zelenského, že dar nepovažuje za dluh, který by se musel vracet. Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?
Zbudou zemím EU oči pro pláč?
Anketa
„Spojovací můstek“ Viktor Orbán…
Ale zpět k mezinárodním souvislostem, k Trumpovi. Jeho politika je nezvykle rychlá, razantní a nekompromisní, zaměřená především ve prospěch amerických občanů a zájmů Spojených států a Evropská unie jako by ho nezajímala. Je tu úplně nová politická realita a řekl bych, že unie tuto novou situaci nemůže zvládnout a že její vliv bude upadat a slábnout. Už nyní je totiž její začínající agonie, odstředivé tendence, reprezentované zejména maďarským premiérem Viktorem Orbánem, stále zřetelnější. Mám na mysli pozici Orbána u Vladimira Putina, který ho bere jako spojovací můstek se Západem při jednáních o ukončení války a poválečného uspořádání Ukrajiny, což bude nesmírně obtížné. Mír prý je možný, jenom pokud se Ukrajina vzdá oblastí, kde před válkou převažovalo rusky mluvící obyvatelstvo. Tak to vidí Putin, ale i Trump! Výhodou Orbána je osobní znalost s Putinem, kterého navštívil minulý týden v pátek, když tři dny před ním jednal se Zelenským. Má osobní znalost i s prezidentem Trumpem, který ho přijal v Bílém domě v květnu 2019. Sečteno a podtrženo, spojovací můstek může Viktor Orbán být, těžko bychom hledali vhodnější osobu. No a jemu názorově podobní jsou slovenský premiér Robert Fico a italská premiérka Giorgia Meloniová. Mění se zásadním způsobem po volbách politická situace v Německu, kde se kancléřem v neděli stal Friedrich Merz z vítězné CDU/CSU s volebním výsledkem 28,5 %. Ale pozor, na druhém místě se umístila AfD s 20,8 % a její předsedkyně Alice Weidelová prohlásila: „Je to historické vítězství.“ Určitě je, protože v minulých volbách v roce 2021 měli přesně polovinu – 10,4 procenta. Určitě je, neboť v programu mají referendum o odchodu z EU, zrušení eura a návrat k marce, reformu daní, vystěhování migrantů. Právě dosavadním neřešením migrantů, respektive jejich preferování, se zrodil obtížně řešitelný problém, který odstředivé tendence zemí, tedy tlak na vystoupení z EU jenom zesílí. Volební účast v Německu byla díky nim nevídaná – 82,5 procenta! Lze si jen přát, aby u nás to bylo podobné a myslím si, že bude, protože už to opravdu stačilo.
Prohlubující se rozpory mezi slábnoucí EU a Spojeným státy…
K tomu je třeba ještě připočíst prohlubující se rozpory mezi slábnoucí Evropskou unií a Spojenými státy, kde prezident Trump se snaží s Ruskem domluvit a volí k tomu v podstatě protikladný postup jako EU. Lapidárně shrnuto – Evropská unie neúčinné sankce, Spojené státy využití nové příležitosti pro oboustranně prospěšnou dohodu. Těžko říct, jak z toho ven a obávám se, že profesionální hospodářská politika začne až po ekonomickém výbuchu, který dnešní vládní neználky smete. Stane se tak v řádných nebo mimořádných parlamentních volbách, z nichž vzejde nová vláda s pravděpodobným premiérem Andrejem Babišem. Doporučuji k těm volbám jít, aby nový premiér a jeho nová vláda měli maximální mandát a začali věci řešit. Podobně, jako to dělá ve Spojených státech Donald Trump, podobně jak to v Německu začne dělat Friedrich Merz po sestavení vlády. À propos – po rychlém sestavení vlády, které je pro něho prioritou.
Jan Veleba
exprezident Agrární komory ČR a člen Klubu 2019
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora